Książki to ponadczasowy prezent. Były, są i wszystko na to wskazuje, że będą nadal chętnie kupowane. Książki to bardzo wartościowe źródło wiedzy, warto więc zaszczepić w dziecku już od najmłodszych lat ziarenko czytelnika. Święta to szczególny czas w roku, czas obdarowywania się prezentami. To też doskonały czas, by podarować właśnie książkę. Przechadzając się po księgarnianych czy sklepowych alejkach w okresie świat Bożego Narodzenia, natrafić możemy na wiele pozycji w tej tematyce.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Jak Winston uratował...

9.9

Droga


 

Księga świąteczna

9.8

Droga


 

 

Święta dzieci zDachów

9.6

Średnia


 

 

Polskie święta zwyczaje

9.5

Tania


 

 

Świąteczne opowieści Misia...

9.4

Średnia


 

Święta Misia Tulisia

9.4

Średnia


 

 

Wigilia Mamy Mu...

9.3

Średnia


 

 

Wybór książki świątecznej pozwoli nie tylko przybliżyć tradycje czy zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, ale przede wszystkim miło spędzić zimowe, długie wieczory. Zastanawiałaś się kiedyś, nad nietypowym, acz wartościowym sposobem na odliczanie czasu do Świąt razem z dzieckiem? Doskonale sprawdza się specjalne pozycje, z 24 rozdziałami, po jednym na każdy dzień grudnia, aż do wigilii. Aby nieco przybliżyć temat książek dla dzieci na święta wybraliśmy kilka z nich i szczegółowo opisaliśmy.

Najpiekniejsze książki dla dzieci w tematyce świątecznej

Dzisiejszy ranking 2024 przedstawia książki o tematyce zimowo – świątecznej, doskonałe na prezent i do czytania nie tylko podczas świat.

Polskie święta i zwyczaje. Wiersze o świętach

Pozycja wydawnictwa Greg to pozycja, która przybliża dzieciom ważne daty, a także związane z nimi zwyczaje i tradycje. Książka ta to niejako vademecum o świętach, zarówno tych popularnych i ważnych jak Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Nowy Rok, ale również o tych znanych jak Dzień Kobiet czy Walentynki l, a także nietypowych, mało znanych i popularnych, jak Dzień Pluszowego Misia. Przybrana forma kalendarza z okazjonalnym wierszem odnośnie każdego ze świat pozwala na pokazanie umiejscowienia ważnych dat na przełomie roku. W książce tej zamieszczono również wszystkie wolne dni od nauki w szkole. Każda ze stron jest bogato zdobiona ilustracjami w tematyce święta, które przedstawia.

R

Zalety

 – przybliża dzieciom ważne daty, tradycje i zwyczaje;
 – przystępna forma wiersza;
 – ładne, ilustrowane wydanie;
 – atrakcyjna cena;
Q

Wady

 – miękka okładka i cienkie kartki.

Jak Winston uratował święta?

Jak Winston uratował święta to opowieść składająca się z 25 opowieści, czyli dokładnie tyłu, aby móc przez cały grudzień odliczać dni, aż do Świąt Bożego Narodzenia. Codzienne czytanie bajki dziecku nie tylko rozwija, ale także pozwala wspólnie cieszyć się i wprowadzać magię świat w domowym zaciszu. Każdy dzień oprócz rozdzialu opowieści posiada zadania do wykonania.

Wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych, czy wysyłanie kartek to okazja do spędzenia wspólnie z dzieckiem czasu oraz przybliżenia tradycji świątecznych. Cała opowieść utrzymana jest w świątecznym klimacie, w którym główny bohater, myszka Winston, wyrusza w podróż do Świętego Mikołaja z listem od Oliwera. Musi zdarzyć przed Wigilia, a po drodze czyhaja na nią różne przygody.

R

Zalety

 – bogato ilustrowana;
 – po każdym rozdziale zadanie do wykonania;
– możliwość odliczania do swiat;
Q

Wady

 – fabułą zbyt trudna dla zrozumienia przez najmłodszych.

Świąteczne opowieści. Misia i Jej mali pacjenci

Misia i jej mali pacjenci to opowieść o świąteczno – zimowym wydźwięku. Biały puch okrył ziemię, ptaszki więc zaczęły szukać pożywienia w przydomowych karmnikach. Jednak w tłocznym karmniku nie trudno o wypadek. Tak dzieje się i tym razem gdy ranną jemioluszke znajduje na śniegu Misia. Oczywiście ptaszek otrzymuje potrzebna pomoc, jednak to nie koniec opowieści.

Kolejnym poszkodowanym jest renifer, który pechowo odrywa się od zaprzęgu Świętego Mikołaja. Szczescie nie sprzyja również osiołkowi z bożonarodzeniowej szopki, który stał się bardziej markotny. Czy Misi i jej rodzince uda się pomóc małym pacjentom? O tych i innych przygodach dowiemy się z serii o Misi, świetnych pełnych ciepła opowieści, idealnych na zimowe wieczory.

R

Zalety

 – możliwość skompletowania całej serii;
 – bardzo ładne wydanie;
– idealne dla malucha;
 – twarda oprawa;
Q

Wady

 – ze względu na duże zainteresowanie produktem, trudno dostępna. 

Święta Misia Tulisia

Pozycja ta to już trzeci tom kultowej serii o przygodach Misia Tulisia, którym zachwycają się dzieci na całym świecie. W tej części wyruszamy wraz z Misiem Tulisiem na poszukiwania idealnego drzewka choinkowego. Jednak nie będzie to łatwe zadanie. Podczas poszukiwań na Misia czeka wiele przygód, które niejednokrotnie rozbawią czytelników do łez. W opowieści nie zabraknie również tego, co zima najpiekniejsze, czyli rzucania się śnieżkami, zjazdów z górki na sankach czy poznawania nowych przyjaciół. Książka jest wzbogacona o barwne ilustracje, co sprawia, że już najmłodsze dzieci chętnie wsłuchują się w kolejne strony opowieści o Misiu Tulisiu.

R

Zalety

 – wysoka jakość wydania;
 – kultową opowieść znana na całym swiecie;
 – ilustrowane stronnice;
 – możliwość skompletowania całej serii książek;
Q

Wady

 – przekład nieco różni się od oryginału.

Święta dzieci z dachów

Kolejna propozycja to 24 rozdziałowa opowieść, która można czytać nie tylko w grudniowe wieczory. Opowieść ta posiada nieco trudniejsza fabule od prezentowanych pozycji w dzisiejszym rankingu 2024. Książka przedstawia historię trójki dzieci, które chcąc odszukać ojca jednej z dziewczynek, postanawiają uciec z domu dziecka.

Na jednym z dworców spotykają mężczyznę, który jak się okazuje ma problemy z pamięcią i nie może sobie przypomnieć kim jest. Uciekinierzy z domu dziecka mają więc 24 dni, aby ten przypomniał sobie, kim naprawdę jest. Na szczęście nie są osamotnieni w swoim zadaniu. Pomocna dłonią sluzy im Miriam ze sklepu z zabawkami i dzieci z dachów. Jak zakończy się ta historia? Odpowiedzi należy spodziewać się w wigilię.

R

Zalety

 – uczy wrażliwości i otwartości;
 – świetna alternatywa dla klasycznego kalendarza adwentowego;
 – ciekawa historia;
Q

Wady

 – trudne do wymówienia imiona bohaterow;
 – trudno dostępna. 

Księga świąteczna. Opowieści, bajki, kolędy.

Pozycja ta, to zbiór wielu utworów w temacie świat. W książce znajdziemy zarówno opowiadania świąteczne, jak i ciekawostki odnośnie zwyczajów, kolędy wraz z historia ich pochodzenia, a także fragmenty Ewangelii związane z Narodzeniem Pana Jezusa. Księga świąteczna to niejako wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Dla Dzieci będzie to idealny prezent, gdyż pozwoli na zrozumieniu sensu i głębszym przeżywaniu tego okresu w roku. Jest to niewątpliwie skarbiec wiedzy o Świętach dla dzieci, a dla dorosłych możliwość przypomnienia sobie utworów o tej tematyce opowiadanych przez mamy czy babcie. Wraz z bohaterami najpiękniejszych bajek mamy możliwość przeżycia niezapomnianych przygód w magicznej krainie świat Bożego Narodzenia.

R

Zalety

 – doskonale obrazuje narodziny Pana Jezusa;
 – bogato ilustrowana;
– wiele ciekawostek;
Q

Wady

– teksty biblijne zinterpretowane na język dziecięcy. 

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

Ostatnia propozycja to jedna z części serii o mamie Mu i panie wronie. Tym razem bohaterowie występują w zimowo – świątecznych kreacjach. Historie obu bohaterów dopełniają rewelacyjne ilustracje Svena Nordqvista. Jego ilustracje znane są również z innych pozycji, a charakteryzują się wieloma niespodziankami, które dostrzec mogą jedynie najbardziej spostrzegawcze oczy. Rysunki nie tylko stanowią dopełnienie opowieści, ale także świetnie ilustrują charaktery bohaterów, Mamy Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych i Pana Wrony, który lubi ponarzekać. To doskonała pozycja nie tylko na świąteczny okres, ale także na długie zimowe wieczory.

R

Zalety

– pięknie ilustrowana;
– pokazuje właściwy sposób postepowania;
– uczy empatii;
Q

Wady

– pozycja bardziej przypadnie do gustom starszym dzieciom. 

Najważniejsze cechy świątecznych książek dla dzieci

 W poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze cechy książek przedstawionych w rankingu 2024.

Cecha produktu

Polskie święta i zwyczaje. Wiersze o świętach 

Jak Winston uratował swieta

Świąteczne opowieści. Misia i Jej pacjenci 

Święta Misia Tulisia

Święta dzieci z dachów 

 Księga świąteczna. Opowieści, bajki, kolędy dla dzieci 

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

Wiek dziecka

3 – 5

3 – 5

3 – 7

0 – 5 

0 – 3

 0 – 12 

0 – 3

Ilość stron

64

176

48

40

100

184

28

Oprawa

Miękka

Twarda

Twarda

Twarda

Miękka

Twarda

Twarda

Ilustracje

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Rodzaj

Wiersze

 Opowieści na każdy dzien 

Opowiadanie

Opowiadanie

Opowieści na każdy dzien

Zbior utworow

Opowiadanie

 

Wymienione w tabeli cechy są istotne przy zakupie książki. Dlaczego? Postaramy się po krotce rozwinąć temat.

G

Oprawa i stronnice

Bardzo ważne jest, dla kogo kupujemy książkę. Jeśli poszukujemy pozycji dla małego dziecka, należy zwrócić uwagę na to, żeby żarówko oprawa jak i kartki wewnątrz były wykonane z twardego, wytrzymałego materiału. Dzieci, szczególnie małe, nie są zbyt ostrożne, dlatego chcąc uniknąć szybkiego zniszczenia podczas eksploatacji warto zainwestować we właściwą książkę. Dla starszych dzieci poleca się książki z twarda oprawa. Mimo iż, kartki wpływają na wagę książki, jest to praktyczniejsze rozwiązanie.

G

Ilustracje

W przypadku ilustracji, niezależnie od wielu odbiorcy, warto wybrać książki bogato ilustrowane. Obrazki często ilustrują nie tylko bohaterów, ale również miejsca, przez co czytelnikowi, w tym przypadku dziecku, łatwiej wyobrazić sobie historie przedstawiana na kartkach pozycji. Ilustracje pozwalają również na rozwój wyobraźni i zdolności manualnych. Chęć odtworzenia konkretnych obrazków pozwala na stworzenie nowych, ciekawych prac.

G

Rodzaj ksiazki

Wszystkie przedstawione ksiazki są o tematyce świątecznej, jednak wśród nich znajdziemy zarówno wiersze, jak i opowiadania. Te pierwsze będą doskonałym wyborem dla młodszych dzieci. Jeśli chodzi o opowieści, do wyboru mamy klasyczne bajki z podziałem lub bez, a także pozycje, które przeznaczone są do codziennego czytania w grudniu. Od pierwszego, aż do 24 dnia, czyli do wigilii. Takie książki nie tylko wymagają zapamiętywania fabuły, ale czasem posiadają również inne dodatki, m.in. zadania do wykonania na każdy dzień tygodnia.

G

Ilość stron

Ilość stron mówi nam o długości książki. Wybierając opowiadania dla dzieci, należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona podzielona na przystępnej długości rozdziały. Długość rozdziałów uzależniona jest od wieku dziecka oraz od preferencji. Niektóre dzieci w wieku 3 lat są w stanie przez długi czas wsłuchiwać się w czytana książkę. Dostosowanie rozdziałów do dziecka to najważniejsza rzecz. Wtedy nawet kilkuset stronnicowa książka będzie atrakcyjna, gdyż historia bedzie mogła być czytana przez wiele tygodni, a rozdziały jednorazowo nie zanudza czytelnika.

G

Fabuła

Od fabuły uzależniona jest atrakcyjność książki. Treść, która jest zlepkiem historii bez widocznego połączenia nie przyjmie się u dzieci. Nie zawsze uda nam się podczas zakupow przeczytać kilku stron wybranej, dlatego przed planowanym zakupem książek warto zapoznać się z treścią, chociażby w firmie streszczenia w internecie. Innym dobrym pomysłem jest kupowanie tzw. polecajek, czyli książek, które sprawdziły się u naszej rodziny czy znajomych i które polecają innym rodzicom. W tym celu można przejrzeć również parentingowe fora, na których znaleźć możemy wiele cennych inspiracji.

Dodatkowo książki świąteczne mają charakter edukacyjny. Zobacz najlepsze książki edukacyjne dla dzieci, kliknij w LINK.

„Jak Winston uratował święta” – najlepszą propozycją świątecznej książki dla najmłodszych

Mimo, iż wszystkie z przedstawionych w rankingu pozycji z roku 2024 są godne uwagi, to nasze serce szczególnie skradła pozycja „Jak Winston uratował święta”. Książka ma twardą oprawę i miękkie kartki, nie jest więc odpowiednia do samodzielnego przeglądania przez młodsze dzieci. Natomiast podzielenie na 25 krótkich rozdziałów sprawia, że już od najmłodszych lat może być czytana. Podział ten nie jest przypadkowy, bowiem „Jak Winstron uratował święta” to książka idealna do odliczania wspólnie z dzieckiem dni pozostałych do Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo, po każdym z rozdziałów znajdziemy zadanie do wykonania, co dodatkowo podnosi atrakcyjność wydania.

Książka pozwala na wspólne przeżywanie grudniowych dni, zbliżających nas do świąt. „Jak Winston uratował święta” to ksiązka bogato ilustrowana, pozwalająca na dodatkowe poruszenie wyobraźni dziecięcych umysłów. Fabuła przenosi czytelnika w zimową scenerię, gdzie z  małą myszką – Winstonem i innymi bohaterami wyruszamy w niezwykłą podróż, podczas której przeżyjemy wiele magicznych przygód, które niejednokrotnie rozbawią nas do łez, aby w końcu dostarczyć list do Mikołaja. Książka trzyma czytelnika w napięciu, a dzieci z niecierpliwością oczekują kolejnego dnia, a co za tym idzie kolejnej opowieści. Pozycja ćwiczy pamięć dziecka. Poszczególne opowieści, możemy opowiadać wraz z dzieckiem, przed przeczytaniem kolejnego rozdziału.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie świąteczne książki dla dzieci wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online