Na myśl o praniu, wygotowywaniu, suszeniu i prasowaniu pieluch tetrowych twojej babci jeżą się włosy na głowie? Mimo to z dużą dozą prawdopodobieństwa przypominając sobie widok suszących się na wietrze pieluch, gorycz ustępuje miejsca uśmiechowi. Czasy, kiedy dzieciom ubierano pieluszki tetrowe, paradoksalnie wcale nie minęły. Zobacz, dlaczego pieluchy wielorazowego użytku z tetry wciąż cieszą się uznaniem.
Może się to wydawać dziwne, ale w Polsce pieluchy jednorazowe pojawiły się dopiero na początku lat 90., ale nie były wtedy jeszcze powszechnie znane i używane. Standardem stały się dopiero dekadę później. Biorąc pod uwagę statystyki, większość młodych par staje się rodzicami między 20. a 30. rokiem życia – oznacza to, że sami „wychowywali się” na tetrach. Dziś pieluchy wielorazowe z tetry przechodzą istny renesans. Są dostępne niemal w każdym sklepie z artykułami dla niemowląt, i to nie tylko w tradycyjnej, śnieżnobiałej wersji, ale i tej wzorzystej, kolorowej. Są też wersje bambusowe – „najzdrowsze pieluchy wielorazowe dostępne obecnie na rynku, w dotyku delikatne jak jedwab” – czytamy na stronie sklepu Babyboom. Jakie pieluchy wielorazowe jeszcze spotkamy w sklepach?
Wkładki, zapięcia, zaawansowane tkaniny – co się zmieniło?
Czasy się zmieniają: minęła era powszechnych przecieków i niebezpiecznych agrafek (w ich miejsce pojawiły się specjalne klamerki w kształcie litery „T”). Dzisiejsze pieluchy wielorazowe zostały zaprojektowane tak, aby były tak łatwe w użyciu, jak ich jednorazowe odpowiedniki. Spłukiwalne wkładki, zapięcia na napy i rzepy oraz zaawansowane technologicznie tkaniny tworzą wygodne i funkcjonalne pieluchy, które są komfortowe dla rodziców, ale przede wszystkim dzieci.
Tradycyjne pieluchy z tetry
Pieluchy wielorazowe – rodzaje
Dopasowana materiałowa pielucha wielorazowa ma podobny kształt do tej jednorazowej i gumkę wokół ud. Oznacza to, że będzie wygodna dla dziecka, ale – co ważne dla rodzica – będzie ciasno przylegać do jego ciała, dzięki czemu zapobiegnie… bałaganowi. Większość z nich jest zapinana na napy lub rzepy, a można i spotkać modele z opcją regulacji rozmiaru za pomocą zatrzasków na przodzie, które rosną razem z dzieckiem.
Nietrudno znaleźć także wśród mam zwolenniczek klasyki, czyli pieluch tetrowych. Większość z nich ma wymiary 80 × 80 cm, choć bywają mniejsze i większe rozmiary. Dziś mamy do wyboru przeróżne wzory i kolory. Im większy rozmiar pieluszki tetrowej, tym większa ilość zastosowań, bowiem można ich używać nie tylko w roli pieluchy, ale też np. jako osłonę przed słońcem, lekki kocyk na upalne dni, czy zamiast prześcieradła do wózka.
Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu bambus – jest przewiewny i delikatny dla skóry nawet najbardziej wrażliwych dzieci, a dodatkowo ma właściwości termoregulacyjne. Latem zapewnia temperaturę o 2-3 stopnie niższą niż otoczenie. Pieluszki bambusowe uchronią dziecko przed promieniami UV oraz wiatrem. Doskonale chłoną wodę, nawet o 60% lepiej niż flanelowe lub tetrowe odpowiedniki.
Pieluszka bambusowa w chmurki
Ekologia ponad wszystko
Pieluszka wielorazowa tym bardziej cieszy się uznaniem, im bardziej przywiązujemy wagę do ekologii. Pieluchy materiałowe przede wszystkim wybierają też mamy małych alergików – jednorazowe pampersy są wygodne, ale zawierają wiele związków toksycznych, o czym coraz więcej młodych mam ma świadomość.
Brak obecności metali ciężkich (arsenu, ołowiu, niklu, chromu, kadmu) to zdrowie nie tylko skóry maluszków, ale też kwestia wielkiej wagi dla naszego środowiska. Większość sklepowych pieluch jest ponadto bielona chlorem i nasączona substancjami zapachowymi, co również nie powinno być dla nas obojętne.
A co w przypadku, gdy nie potrafimy przekonać się do pełnego przejścia na pieluchy wielorazowe? Można wybrać opcję hybrydową: jednorazówki na wyjścia, a wielorazówki w domu – już za ten drobny krok środowisko nam podziękuje.
Submit your review | |