Niemalże każda aktywność fizyczna na dworze wiąże się w pewnym stopniu z ryzykiem kontuzji bądź wypadku. Dotyczy to niemalże wszystkiego – począwszy od biegania, poprzez jazdę na hulajnodze czy jazdę na wrotkach, a skończywszy na jeździe na rowerze.

Podobnie sytuacja ma się z trampolinami, szczególnie tymi montowanymi w naszych własnych ogródkach czy nawet domach. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie czy skakanie na trampolinie jest zdrowe dla dziecka. Zdarzają się nawet osoby, który twierdzą że jest to zbyt niebezpieczne i należy taki rodzaj aktywności zakazać!

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące ryzyka wystąpienia kontuzji podczas skakania, warto spojrzeć na tę sprawę w sposób tak obiektywny, jak tylko możesz. Z tego właśnie względu przygotowałem dla was dziś artykuł, w którym sprawdzimy jakie są opinie lekarzy o trampolinie oraz co dokładnie badania naukowe mówią o niebezpieczeństwie związanym z taką zabawą.

ranking fotelików samochodowych 15-36

Trampolina a rozwój dziecka

Zanim jednak przejdę do konkretów, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym jak trampolina wpływa na rozwój dziecka i dlaczego pojawia się coraz to więcej głosów broniących tego typu aktywność. Pomimo dużego ryzyka związanego z upadkiem czy wypadnięciem z urządzenia, trampolina spisuje się idealnie jako produkt do treningu motoryki u naszych dzieci.

Przyjęło się, że już od trzeciego roku życia zabawa na trampolinie może dzieciom pomóc w rozwijaniu zmysłu równowagi – przy okazji sprawdź ranking najlepszych trampolin dla dzieci. Samo urządzenie może oczywiście wpłynąć pozytywnie na rozwój fizyczny naszego dziecka. Co więcej, ilość frajdy, jakie każde z dzieci uświadczy podczas skakania, pozwoli także zredukować stres i wyszaleć się nawet najbardziej aktywnym szkrabom. Musimy jednak pamiętać, że do wszystkiego trzeba podejść z głową – również do tego typu aktywności.

Jeżeli zachowamy wszystkie niezbędne środki ostrożności, to trampolina okazać się może niezwykle skutecznym narzędziem w pomocy rozwoju czucia głębokiego u dzieci, a nawet dorosłych. Dodatkowo uwagę musimy skierować również na trening tolerancji ruchu, który przyda się każdemu, kto potrzebuje stymulacji układu przedsionkowego.

Trampolina odgrywa bardzo istotną rolę u dzieci z zaburzeniami koordynacji. Jest to bardzo ciekawa i lubiana przez maluchów forma terapii. Trampolina ma także korzystny wpływ na poprawę motoryki u dzieci upośledzonych umysłowo.

Najczęstsze kwestie poruszane przez środowiska negujące korzystanie z trampolin

Pomimo wszystkich tych zalet, co jakiś czas słyszymy o nowych przypadkach urazów, które spowodowane zostały poprzez skakanie na trampolinie. Ze względu na ich dosyć częste występowanie, pojawiło się wiele osób traktujących trampoliny jako zło, które nie przyniesie niczego dobrego naszym dzieciom. Przeciwnicy trampolin wskazują na dwa najczęściej występujące problemy, a mianowicie podwyższone ryzyko złamania trampolinowego oraz wystąpienie zespołu dziecka potrząsanego.

;

Trampoliny zwiększają ryzyko złamań

Najczęściej występującym rodzajem złamania jest tak zwane złamanie trampolinowe. Dochodzi do niego wtedy, kiedy na jednej trampolinie ujrzeć możemy ujrzeć przynajmniej dwoje skaczących dzieci, z czego jedno z nich jest o wiele cięższe od drugiego.

Złamania te występują najczęściej na wskutek pojawienia się bardzo dużej siły odbicia powierzchni trampoliny, którą wywołać może cięższe dziecko. W momencie, kiedy lżejsza pociecha będzie lądowała, mata trampoliny nie zadziała amortyzująco, a wręcz przeciwnie. Ze względu na wcześniejsze lądowanie cięższego dziecka, mata uderzy w stopy dziecka, co może doprowadzić nawet do złamania bliższej kości piszczelowej.

;

Trampoliny doprowadzają do wystąpienia zespołu dziecka potrząsanego

To kolejny powód, dla którego wiele osób uważa trampoliny za niebezpieczne gadżety. Nazwa pochodzi od rodzaju obrażeń, które występują u niemowlaka na skutek gwałtownego potrząsania. Zespół ten to tak zwana triada dolegliwości, a mianowicie krwiak podtwardówkowy, krwawienie siatkówki oraz obrzęk mózgu.

Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że uszkodzenia te występują głównie w przypadku konkretnych ruchów rotacyjnych mózgu w odniesieniu do czaszki. Przypadkowy upadek na trampolinie sprawia, że mózg porusza się liniowo, a więc w większości przypadków dzieci tolerują taki wypadek.

Co na to mówią liczby?

Odnosząc się do badań przeprowadzonych przez Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim w 2006 roku, zauważyć możemy pewną zależność między wypadkami a ilością osób bawiących się na trampolinie.

Spośród 556 badanych pacjentów, z czego mediana wieku wyniosła 11 lat, aż w 74% przypadków do wypadku doszło w momencie, kiedy na trampolinach przebywało więcej niż 2 osoby. Z badań wynika, że w rekordowych sytuacjach na jednej trampolinie bawiło się aż 9 osób.

Oprócz tego, spośród wszystkich badanych pacjentów zaledwie 22% zdarzyła się pod opieką osoby dorosłej. Z danych warto także zwrócić uwagę na fakt, że nie stwierdzono żadnego przypadku urazu czaszki. Innymi słowy, nie doszło do wystąpienia tak zwanego zespołu dziecka potrząsanego.

Trampolina opinia lekarza

Przeglądając opinie osób w Internecie, należy zwrócić uwagę wyłącznie na te autentycznego pochodzenia. Zdecydowanie najlepszym sposobem na zasięgnięcie opinii na ten temat jest sprawdzenie co na temat trampolin sądzą lekarze oraz fizjoterapeuci.

Tutaj natomiast bardzo łatwo znaleźć wiele głosów twierdzących, że nie powinniśmy zadawać pytania czy skakanie na trampolinie szkodzi dziecku. O wiele lepszym pytaniem będzie w jaki sposób należy skakać na trampolinie. Samo urządzenie nie jest bowiem odpowiedzialne za występujące urazy, a ilość pozytywnych efektów na dziecięcy rozwój jest zdumiewająca.

Podsumowanie – trampoliny dla dzieci a zdrowie

Z danych jasno wynika, że wypadki na trampolinach wydarzyły się głównie ze względu na nieprzestrzeganie zasad korzystania z urządzenia. Co więcej, pod nadzorem osoby dorosłej możliwość wystąpienia jakiegokolwiek urazu jest jeszcze mniejsza.

Potwierdza to opinie lekarzy i fizjoterapeutów o trampolinach – pod warunkiem, że nauczymy dzieci i samych siebie korzystać z trampolin, urządzenia te zaoferują nam o wiele więcej pożytku niż spowodują problemów. Jeżeli jednak masz jeszcze jakieś obawy możesz sprawdzić mini trampoliny dla dzieci, które będą świetnym początkiem przygody ze skakaniem na trampolinie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Trampolina dla dzieci opinie lekarzy
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online