Podróż z małym dzieckiem to spore wyzwanie organizacyjne dla rodziców. Sytuację utrudniać mogą dolegliwości, które są typowe dla maluchów dopiero rozpoczynających korzystanie ze środków lokomocji. Choroba lokomocyjna to najpopularniejsza z nich. Jak sprawić, by maluch przetrwał długą podróż przyjemnie i bez stresu?
Czym jest choroba lokomocyjna?
Zwana inaczej kinetozą, choroba lokomocyjna dotyka przede wszystkim dzieci. Wyrasta z niej co dziesiąty dorosły. Objawia się nudnościami, zawrotami głowy oraz wymiotami podczas korzystania ze środka lokomocji.
Kinetoza powstaje poprzez przeczące sobie zmysły, które docierają do błędnika i mózgu. Siedząc wygodnie w aucie, praktycznie bez ruchu, dziecko obserwuje za oknem szybko mijające obrazy. Błędnik źle określa położenie ciała, co skutkuje przykrymi dolegliwościami.
Zaczyna się od bladości powłok, nieco trudniejszego oddychania, ogólnego dyskomfortu. Następnie występują zawroty głowy, nudności i w końcu wymioty, po których dziecko odczuwa ulgę.
Jak przetrwać wakacje z dzieckiem, które źle znosi podróż?
Kinetoza to nie powód, żeby zrezygnować z podróżowania. Jest wiele sposobów, dzięki którym wakacje z dzieckiem wrażliwym na przemieszczanie się będą udane. Zależy to zarówno od ciebie, jak i tego, czy maluch będzie stosował się do twoich zaleceń.
Podczas podróży zapewnij dziecku:
- Możliwie szybkie dotarcie do celu. Wybierając się na dalekie wakacje z dzieckiem, wybierz środek transportu, który pozwoli jak najszybciej dotrzeć wam na miejsce. Szukasz miejsc, do których łatwo i szybko dojedziecie? Wybierz jedną z destynacji na stronie www.wakacjezdzieckiem.pl.
- Świeże powietrze. Uchyl okno lub włącz klimatyzację.
- Spokojną muzykę. Zrezygnuj z głośnych dźwięków, pozwól dziecku się zrelaksować.
- Przerwy na krótki postój, w trakcie którego zaczerpnie świeżego powietrza.
Podczas podróży, maluch powinien:
- Znajdować się w pozycji półleżącej, z podpartą głową.
- Zająć się rozmową z innymi pasażerami lub snem – niewskazane są zajęcia takie jak czytanie czy zabawa, które tylko pogłębiają problemy błędnika.
Dziecko chorujące na kinetozę nie powinno:
- Intensywnie najadać się przed podróżą.
- Pić i jeść w trakcie podróży.
Choroba lokomocyjna, a leki
Aby podróż na wakacje z dzieckiem nie została zakłócona kinetozą, można wspomóc się również lekami, które zapobiegają nudnościom i wymiotom, uspokajając błędnik. Popularne i bezpieczne leki to m.in. Aviomarin oraz Lokomotiv.