Mocne i zdrowe kości to gwarancja, że nasze dziecko będzie prawidłowo rosło. Dlatego warto zaszczepić u nich nawyk dbania o prawidłowy wzrost kości oraz wzmacnianie ich poprzez odpowiednią dietę. Jakie witaminy i minerały odpowiadają za mocne kości naszych dzieci?

Witamina D

Witamina D w ludzkim organizmie występuje w dwóch formach – dostarczanej z pożywieniem witaminie D2 oraz wytwarzanej pod wpływem działania promieni słonecznych witaminie D3. Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i pobudza powstawanie komórek kościotwórczych. Jej zbyt niski poziom może powodować osłabienie kości, które stają się z czasem kruche i podatne na urazy. Najbogatszymi źródłami witaminy D są ryby, masło, żółtka jaj, oraz… świeże powietrze i słońce. To podczas spacerów bowiem promienie słoneczne dostarczają organizmowi witaminę D3.

Wapń

Wapń jest głównym składnikiem mineralnym występującym w każdym organizmie. Większość tego minerału znajduje się w kościach i zębach, a niewielka ilość odpowiada również za przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, procesy krzepnięcia krwi i działa przeciwzapalnie. Zdecydowana większość wapnia dostarczana jest z pożywieniem. Produkty bogate w  wapń to:

  • mleko,
  • jogurty,
  • sery.

Wapń najlepiej wchłania się w towarzystwie fruktozy, której źródłem są warzywa, owoce i witamina D3. Niski poziom wapnia może być niekorzystny dla dziecięcego organizmu i skutkować takimi konsekwencjami jak:

  • wady postawy,
  • rozwój próchnicy,
  • zaburzenia wzrostu kości i ich zniekształcenia – rozwój krzywicy.

Witamina K

Kolejna witamina na kości dzieci to witamina K, która wpływa na aktywność białka wiążącego wapń w kościach i decyduje o ich gęstości. Odpowiednia dieta, bogata w przyswajalne źródła tej witaminy, zmniejsza znacząco ryzyko złamań, rozwoju osteopenii i osteoporozy. Niski poziom witaminy K powoduje zaburzenia w tworzeniu tkanki kostnej. Jej najbogatszymi źródłami są:

  • brokuły,
  • szpinak,
  • fermentowane produkty mleczne,
  • żółtka jaj.

Witamina C

Kwas askorbinowy bardziej kojarzy się z metodą przeciwdziałania przeziębieniom niż z witaminą na kości dla dzieci. A jednak witamina C jest również potrzebna do prawidłowej syntezy kolagenu, który jest głównym składnikiem organicznym kości. Badania potwierdzają istnienie związku pomiędzy witaminą C a gęstością kości. W celu zapobiegania osteoporozie zaleca się dzienne spożycie 100-500 mg tej witaminy.

Ruch to zdrowie

Tworzenie masy kostnej u dzieci powinno być pobudzane poprzez ćwiczenia fizyczne i ruch – przede wszystkim spacery. Dlaczego? Podczas codziennego spaceru na kości oddziałuje grawitacja, która w połączeniu ze zmieniającym się napięciem mięśni hamuje proces utraty tkanki kostnej. Ponadto ruch powoduje zwiększenie tolerancji kości na wysiłek, poprawia zakres ruchu stawów i kondycję, co chroni je przed uszkodzeniem. Dlatego tak ważne jest aktywne spędzanie czasu z naszymi dziećmi oraz zapewnienie im możliwie dużo ruchu i zabawy.

Zbilansowana dieta i co jeszcze?

Witaminy na kości dla dzieci znajdują się w wielu produktach, dlatego najlepszym sposobem ich dostarczenia jest zdrowa, zbilansowana dieta. W jej towarzystwie można również wprowadzić odpowiednią suplementację, która będzie wspomagała utrzymanie prawidłowego poziomu potrzebnych witamin.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online