Zastanawiasz się, co podawać niemowlęciu do picia?

Nie wiesz, czy dziecko karmione piersią musi mieć zapewnione dodatkowe płyny? Sprawdź, kiedy i co powinien otrzymać do picia maluch.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę należy karmić wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy jego życia miesiąca życia. W związku z tym, że mleko mamy zaspokaja nie tylko głód, ale również pragnienie, nie ma potrzeby dopajania malucha.

Kiedy podawanie picia niemowlęciu jest konieczne?

Podawanie płynów innych niż mleko mamy jest koniecznością w momencie rozszerzania diety niemowlęcia, tj. nie wcześniej niż po 17. tygodniu życia dziecka i nie później niż w 26. tygodniu.

Ponadto warto pamiętać, że wcześniejszego dopajania mogą wymagać niemowlęta, które są karmione mlekiem modyfikowanym.

Co podawać do picia?

Woda, herbatka dla niemowląt, a może soki? Rodzice mają wiele wątpliwości co do rodzaju podawanych płynów. Która opcja jest więc najlepsza?

  • Woda

Określana jako źródło życia, doskonale gasi pragnienie i jednocześnie pozwala kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe. Problem w tym, że nie wszystkie dzieci chętnie sięgają po wodę – z uwagi na jej mdły smak. Jeżeli maluch odmawia przyjmowania tego rodzaju płynu, nie rezygnuj – próbuj podawać go w różnych naczyniach: począwszy od bidonów i kolorowych kubków, a skończywszy na butelkach w przeróżnych kształtach.

  • Herbatki dla niemowląt

Najczęściej są to produkty w formie łatwych do rozpuszczania granulek, ale także saszetek.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu urozmaicić dietę tego rodzaju płynami. Wybieraj jednak herbatki dla niemowląt niezawierające cukru albo słodzone zdrowszymi jego substytutami. Pamiętaj przy tym, by po spożyciu herbatki dokładnie wyczyścić ząbki lub dziąsła malucha.

  • Soki

Soki także mogą pojawić się w diecie malucha – jednak w ograniczonych ilościach. Zgodnie ze schematem żywienia niemowlętom można podawać maksymalnie 150 ml soku owocowego dziennie, wliczając w to porcje świeżych owoców.

Pamiętaj, że woda zawsze będzie najlepszym wyborem: nie dostarcza kalorii, nie zawiera cukrów ani żadnych dodatków. Jej smak jest trudniej akceptowany, dlatego to właśnie od wody warto rozpocząć dopajanie malucha. Dziecko przyzwyczajone do takiego płynu chętniej będzie sięgało po wodę w przyszłości – będzie to dla niego oczywisty wybór.

Jakie jest zapotrzebowanie niemowlęcia na płyny?

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi zapotrzebowanie na płyny u niemowląt może być nawet czterokrotnie wyższe niż u osób dorosłych – w przeliczeniu na 1 kg masy ciała.

  • Maluch po 6. miesiącu życia potrzebuje ok. 800 ml płynów na dobę.
  • Dzieci między 1. a 3. rokiem życia powinny wypijać nawet 1,3 l płynów dziennie.

Warto o tym pamiętać, ponieważ zbyt niski poziom nawodnienia stanowi niebezpieczeństwo dla organizmu i powoduje odwodnienie, którego objawami są m.in.: senność, rozdrażnienie, zmęczenie, suchość skóry, mniejsza ilość oddawanego moczu.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online