Wyprawka dla noworodka – do domu
Ubranka
Co powinna zawierać odzieżowa wyprawka dla noworodka? Śpioszki, pajacyki, kaftaniki, body z krótkim i długim rękawem, czapeczki, skarpetki, niedrapki, a do tego także bluzę, kurtkę i ocieplany kombinezon – w zależności od pory roku. Choć ubranka dla noworodka kupuje się z przyjemnością, podczas zakupów lepiej słuchać głosu rozsądku niż emocji. Warto przede wszystkim wybierać ciuszki wygodne dla dziecka i praktyczne dla rodzica. O wiele łatwiej założyć niemowlęciu rozpinane z przodu śpiochy niż zwykły, wkładany przez głowę, bodziak. Z czasem w ubieraniu maluszka nabiera się wprawy, lecz początki mogą być trudne. Trzeba też pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną. Praktycznie z dnia na dzień pajacyk w rozmiarze 62 okaże się za mały. Dlatego, zastanawiając się, jaki rozmiar ubranek dla noworodka przyda się w najbliższym czasie, nie warto ograniczać się do rozmiaru newborn, lecz kupić także większe – 68 i 74. Tym bardziej że nie wiemy, jak duże urodzi się nasze maleństwo i jak szybko będzie rosło.
Akcesoria do przewijania
W wyprawce dla dziecka muszą znaleźć się pieluszki. Zarówno te jednorazowe w rozmiarze 0 lub 1, jak i wielofunkcyjne – muślinowe, bambusowe, tetrowe – które doskonale zastąpią kocyk, ręcznik, matę do przewijania i nie tylko.
Kosmetyki
W wyprawce dla noworodka nie może też zabraknąć kosmetyków. Ważne, żeby były to produkty specjalistyczne, przeznaczone do pielęgnacji niemowląt od pierwszych dni życia. Dzięki temu rodzic ma pewność, że pielęgnuje skórę dziecka właściwie, nie naruszając jej delikatnej bariery ochronnej. Kosmetyki, które będą potrzebne od chwili narodzin to właściwie tylko:
- maść ochronna na okolice podpieluszkowe (jak Linoeparol Intensive), która chroni przed bolesnymi odparzeniami pieluszkowymi,
- emulsja do kąpieli, mamy i położne polecają Atoperal Baby Plus z kompleksem trzech olejków, wzmacniających naturalną barierę ochronną skóry,
- środek wspierający leczenie odparzeń pieluszkowych o działaniu łagodzącym i przyspieszającym regenerację – tu świetnie sprawdzi się wygodny w użyciu atomizer Sensi Baby,
- nawilżająca emulsja do ciała (np. Atoperal Baby Plus), która przyda się na co dzień, a zwłaszcza wtedy, gdy okaże się, że maluszek ma wysuszoną bądź atopową skórę.
Akcesoria do codziennej pielęgnacji
Poza kosmetykami dla niemowląt przydadzą się także przedmioty codziennego użytku: miękka szczotka do włosów i grzebyk, nożyczki bądź cążki do paznokci, termometr (najlepiej bezdotykowy), sól fizjologiczna, gaziki jałowe, płatki i patyczki kosmetyczne, aspirator do noska i dwa ręczniki kąpielowe.
Wyposażenie łóżeczka
Szykując łóżeczko dla noworodka, można pominąć grające karuzele, zabawki i kolorowe osłonki na szczebelki. Maluszek nie będzie potrzebował też poduszki ani kołdry. Przyda się za to odpowiedni materac i ochraniacz na materac, kilka prześcieradeł z gumką i miękki kocyk do przykrycia.
Wyprawka dla noworodka – do szpitala
Szykując torbę do szpitala, warto trzymać się zasady „im mniej, tym lepiej”. W szpitalach mimo tego, że panują sterylne warunki, nietrudno o zakażenie, a wiele z żyjących tam chorobotwórczych drobnoustrojów potrafi przeżyć na przedmiotach nawet kilka dni. Dlatego na porodówkę trzeba zabrać tylko to, co faktycznie jest niezbędne. Dzidziuś będzie potrzebował małej paczki pieluch, pieluszki tetrowej, trzech zmian odzieży, lekkiego kocyka, a kosmetyków maści ochronnej pod pieluszkę (np. Linoeparol Intensive), emulsji do mycia ciała (np. Atoperal Baby Plus) i soli fizjologicznej. Przydać się mogą także chusteczki higieniczne i płatki kosmetyczne oraz rożek/otulacz. Przed skompletowaniem wyprawki do szpitala, dobrze odwiedzić stronę internetową danego oddziału położniczego. Powinna tam znajdować się lista rzeczy potrzebnych do porodu, stworzona przez położne. To najlepsza wskazówka, pomagająca dobrze przyszykować szpitalną wyprawkę dla noworodka.
Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie: https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/
OTC/06937/10/20