Gdy dziecko ma roczek zaczyna bardzo intensywnie się rozwijać. To właśnie w tym czasie stawia swoje pierwsze kroki, wypowiada swoje pierwsze słowa i rozpoczyna swoją przygodę z poznawaniem świata. Nie jesteśmy wtedy w stanie takiego malucha zająć czymś dobrze mu znanym, on wręcz domaga się od nas nowych form spędzania czasu. Wtedy pojawia się pytanie, jakie mogą być zabawy z rocznym dzieckiem, aby były dostosowane do jego możliwości i pomagały mu chłonąć wręcz otaczający go świat. Taka forma spędzania czasu powinna być prosta, ale jednak absorbująca jego uwagę.

Musimy pamiętać, że bobas w takim wieku nie jest w stanie skupić się na dłużej na danej czynności, dlatego tak istotne jest, żeby wybrane przez nas zabawy lub zabawki dla rocznego dziecka nie były skomplikowane. Oto kilka przykładów takich zabaw. Jednak pamiętajcie, że zawsze najważniejsza w nich jest kreatywność i nasze zaangażowanie.

 

  1. Malowanie kredkami oraz farbkami.
  2. Zabawa w wannie.
  3. Łapki na kartki.
  4. Tunel.
  5. Zabawa z balonikiem.
  6. Zabawa w sprzątanie.

Opisy zabaw

ranking fotelików samochodowych 15-36

Malowanie kredkami oraz farbkami.

Większość berbeciów kocha wręcz takie malowanki. Jest to bardzo prosta forma spędzania wolnego czasu, ale idealny pomysł zabawy dla rocznego dziecka. Podczas malowania możemy dziecko uczyć kolorów opowiadając mu jaką farbkę/kredkę użył a dodatkowo można pobudzać jego kreatywność malując razem z nim i opowiadając mu na podstawie rysunku historyjkę. Gdy zakres słownictwa malucha będzie już wystarczający możemy układać historyjki razem z nim. Wtedy każde dzieło naszej pociechy będzie miało swoją własną historię.

Zabawa w wannie

Świetnym pomysłem będzie nauczenie dziecka, że część codziennego dnia, jaką jest dbanie o higienę nie jest czymś strasznym a wręcz przeciwnie jest świetną zabawą. Zapewne świetną pomocą w tej podwodnej przygodzie będzie zakupienie zabawek przeznaczonych do użytkowania w wannie. Możemy w ten sposób uczyć dziecko o podwodnym świecie oraz zwierzątkach, które tam się znajdują a dodatkowo poprawiamy zdolności manualne maleństwa poprzez zabawę w łapanie śliskich przedmiotów. Możemy również za pomocą zwykłych baniek mydlanych ćwiczyć refleks dziecka zachęcając, aby łapało wydmuchiwane bańki.

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Łapki na kartki

Ten rodzaj zabawy jest bardzo brudny, ale chyba nikomu nie trzeba przypominać, że dzieci uwielbiają się ubrudzić. Do tej zabawy będziemy potrzebować dużej kartki papieru lub jasnego kartonu, farbek i mnóstwo pomysłowości. Malujemy rączki dziecka farbką (wcześniej należy się upewnić, że farbki, które posiadamy mogą mieć kontakt ze skórą) to jaki kolor to będzie zależy jedynie od naszej kreatywności może to być jeden odcień a możemy każdy paluszek pomalować inną farbką.

Następnie pokazujemy maluchowi jak odcisnąć dłoń na kartce i powtarzamy takie odciskanie aż zabraknie nam miejsca. Jeśli naszej pociesze znudzą się odciski rąk możemy, zamiast nich pomalować i odbijać na kartce stopy dziecka, dobrym pomysłem jest również samemu zaangażowanie się w odciskanie i odcisnąć swoją dłoń, dzięki temu nasze dziecko będzie podczas zabawy rozwijało umiejętność określania co jest mniejsze a co większe. Dzięki temu pomysłowi na zabawę pobudzamy u dziecka kreatywność oraz uczymy go jak zagospodarować przestrzeń pokazując mu gdzie jeszcze może odbić łapkowy stempelek.

Tunel

Roczne dziecko zabawy ruchowe, w których przedmioty codziennego użytku zmieniają swoje zastosowanie traktuje jak przygodę. Warto zapewnić mu takie doznania, pomoże nam w tym kreatywność. Możemy z krzeseł, koców, kartonów oraz poduszek zbudować dziecku tunel, który musi przejść. Maluch z chęcią będzie pokonywał taki tor wiedząc, że na końcu czeka na niego rodzic. Musimy jednak przy tej zabawie uważać, aby tunel nie był zbyt zaciemniony, dziecko może wtedy poczuć się niepewnie i zacząć się bać ciemności i zamiast świetnej zabawy nabawi się lęku. Ta zabawa pobudza zdolności ruchowe naszego berbecia.

Zabawa z balonikiem

Zabawy rocznego dziecka nie powinny być przeprowadzane jedynie w domu. Maluch w tym wieku chce poznawać cały świat, a nie tylko jest cząstkę, dlatego dobrze jest organizować również dziecku czas na zewnątrz, dzięki temu nie tylko będziemy mu pokazywać przyrodę, ale również zadbamy o dotlenienie jego mózgu. Jednym z pomysłem na takie zabawy jest bieganie z balonikiem. Napełniony helem balon zawiązujemy do sznureczka a na jego końcu zawiązujemy pętelkę, aby dziecko mogło wygodnie trzymać balonik, a następnie zachęcamy berbecia poszło z balonikiem na spacer. Maluch nie dość, że będzie zachwycony podążającym za nim balonikiem to jeszcze będzie oglądał otaczający go świat i polepszał swoje umiejętności ruchowe.

Zabawa w sprzątanie

Zabawy z rocznym dzieckiem w domu mogą mieć, a nawet powinny mieć charakter pouczający, dlatego jak najbardziej wskazana jest organizacja czasu, w której maluch będzie uczył się wykonywania obowiązków np. takich jak sprzątanie. Możemy zachęcić dziecko do pomocy w sprzątaniu zapewniając, że jeśli posprzątamy stół po poprzedniej zabawie usiądziemy i zjemy smaczny podwieczorek, a jeśli ułożymy misie na ich miejscu misie pójdą spać, żeby miały energię na późniejszą zabawę.

Dzieci bardzo lubią, gdy ich zabawy nie ograniczają się do samotnego spędzania czasu, ale jest to forma spędzania czasu z bliskimi. Należy również pamiętać, że dzieci z natury są bardzo kreatywne dlatego czasem lepiej dogadują się z rodzeństwem niż rodzicami, bo jeśli dziecko mówi, że maluje niebieskie drzewo jego rówieśnicy chwalą pomysł a rodzice poprawiają je, że drzewo powinno być zielone. Nie róbmy tego, pozwólmy dziecku na kreatywność z czasem samo zauważy jaki kolor mają poszczególne rzeczy, ale nim to nastanie spróbujmy zaakceptować rzeczywistość, jaką pokazuje nam nasze maleństwo.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Zabawy z rocznym dzieckiem - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online