Z tęsknotą wypatrujecie dwóch kresek na teście? Właśnie podjęliście rozmowy na temat powiększenia rodziny? Starania o maluszka warto rozpocząć od troski o własne zdrowie. Na co zwrócić uwagę, jakie badania wykonać i jakie witaminy przyjmować, by właściwe przygotować się do ciąży? Czy pół roku starań to długo? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedz w naszym artykule.

Kiedy jest właściwy czas na ciążę?

Wiele Polek deklaruje, że najlepszy czas na macierzyństwo przypada między 25 a 29 rok życia. Statystycznie najwięcej kobiet w naszym kraju zostaje po raz pierwszy mamą w wieku 27 lat. Z medycznego i biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na ciążę to okres pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Skąd taka rozbieżność? Wiele kobiet i mężczyzn, nim zdecydują się na świadome rodzicielstwo, chce zapewnić dziecku odpowiednie warunki ekonomiczne, a to często oznacza stabilną posadę i własne lokum, które zwykle udaje się osiągnąć w okolicach 30-stki.

Przygotowania do ciąży

Jeśli rozważacie na poważnie rodzicielstwo, warto przygotować się do tej roli nie tylko psychicznie i ekonomicznie, ale przede wszystkim fizycznie. Powinniście obydwoje zatroszczyć się o swoje zdrowie – optymalnie na trzy miesiące przed rozpoczęciem starań. To czas na rezygnację z używek – alkoholu, papierosów (także biernego palenia) oraz odstawienie leków (oczywiście pod kontrolą lekarza), a także wprowadzenie zamian w jadłospisie (unikanie wysokoprzetworzonego jedzenia, cukrów prostych). Przyszła mama powinna zacząć suplementację kwasem foliowym, a także zatroszczyć się o odpowiedni poziom witamin i mikroskładników, zwłaszcza witaminy D3. Jeśli wcześniej zdarzyły się problemy z tarczycą, należy sprawdzić poziom hormonów. Istotnym dla przebiegu ciąży może okazać się czy kobieta posiada przeciwciała różyczki – jeśli nie, konieczne będzie wykonanie szczepienia ochronnego. Różyczka jest chorobą wysoce zakaźną, która może mieć tragiczny wpływ na przebieg ciąży. Przyszły tato również powinien zatroszczyć się o swoje zdrowie – wyrównać niedobór witamin i mikroelementów, zadbać o zdrowy, higieniczny tryb życia i odpowiednią ilość snu.

Przeczytaj więcej o tym, jak przebiega ciąża i jak dobrze przygotować się do nowej ważnej roli w życiu.

Problem z zajściem w ciążę i co teraz?

Kiedy podjęliście wspólną decyzję, że jesteście gotowi na rodzicielstwo, mieliście nadzieję, że miną jeden, dwa, góra trzy miesiące i zobaczycie na teście ciążowym upragnione dwie kreski. Tymczasem mijają kolejne miesiące, a Wy nadal wyczekujecie tej wspaniałej wiadomości. Nie jesteście sami. Jak pokazują ostatnie dane, problem niepłodności dotyka co szóstą parę w Polsce. Problem jest na tyle poważny, że WHO uznała niepłodność za chorobę cywilizacyjną.

O niepłodności mówimy, gdy para przez rok czasu, regularnie współżyje (trzy razy w tygodniu), bez zastosowania środków antykoncepcyjnych, a mimo to nie udaje się uzyskać ciąży. Niepłodność jest stanem przejściowym, a dzięki zastosowaniu odpowiedniej diagnostyki i leczenia, para może cieszyć się upragnionym rodzicielstwem. Proces leczenia niepłodności rozpoczyna kompleksowa diagnostyka, która dotyczy obojga partnerów. Najczęstszym problemem uniemożliwiającym zajście w ciąże jest czynnik męski – słaba jakość nasienia, a także czynnik żeński – niedrożność jajowodów. Zdarza się jednak, że nie udaje się rozpoznać przyczyn niepłodności – wówczas mówimy o niepłodności idiopatycznej. Nie należy mylić niepłodności z bezpłodnością, która niestety jest stanem nieodwracalnym i jedyną opcją umożliwiającą spełnienie marzeń o rodzicielstwie jest wówczas skorzystania z komórek rozrodczych dawców lub adopcja.

Upragnione dwie kreski na teście

Udało się! W końcu zobaczyłaś wymarzone dwie kreski na teście. Co teraz? Warto udać się do laboratorium w celu wykonania testu na obecność Beta hCG. Badanie wykonywane jest z krwi. Obecność gonadotropiny kosmówkowej świadczy o rozwijającej się ciąży. Umów się także na wizytę do ginekologa – pierwsza ciążowa wizyta powinna się odbyć pomiędzy 6. a 10. tygodniem ciąży. To również czas na wybór położnej środowiskowej. Na pierwszej wizycie lekarz określi czy zarodek prawidłowo się rozwija oraz czy bije serduszko. Zaleci także badania kontrolne krwi i moczu oraz odpowiednią suplementację kwasu foliowego. Pierwszy trymestr jest niezwykle istotny w przebiegu całej ciąży, dlatego troska o zdrowie przyszłej mamy jest niezwykle istotna. Przeczytaj o tym, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele w tym czasie i jak rozwija się Twój maluszek: https://allegro.pl/strefa/ciazy/1-trymestr.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Bezpieczny brzdąc jest dla nas najważniejszy
Average rating:  
 1 reviews
 by Mila

Moim zdaniem nie ma co przekładać swoich planów na święte nigdy, bo nie wiemy co będzie za 2 czy 3 miesiące. Lepiej po prostu teraz podejść do tematu odpowiedzialnie i zająć się przede wszystkim prawidłowym przygotowaniem do ciąży. Podstawa to dobre wyniki badań. W Diagnostyce aktualnie trwa akcja dla kobiet planujących ciążę i zniżka z kodem czerwiec5. W pakiecie jest 19 badań i podstawowych i typowo dla kobiet w ciąży, które pozwolą im dobrze zaplanować etapy kolejnych miesięcy starań

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online