Wsparcie dla brzucha po porodzie
Ciało kobiety bardzo się zmienia w trakcie ciąży. Największe zmiany zachodzą przede wszystkim w obrębie brzucha. Ta część ciała musi znieść bardzo duże rozciągnięcie. Dotyczy to nie tylko skóry, ale także tkanki łącznej, a nawet mięśni. Dodatkowe problemy pojawiają się po cesarskim cięciu. Żeby w pełni wrócić do dawnej sprawności i wyglądu potrzeba czasem wiele miesięcy.
Dobrym sposobem na poprawę wyglądu, wzmocnienie powłok brzusznych, mięśni i kręgosłupa, może być pas poporodowy. To akcesorium stworzono z myślą przede wszystkim o korzyściach zdrowotnych, ale efekty wizualne mogą również pomóc, zwłaszcza w tak trudnym okresie połogu.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
Carriwell Organic | 9.9 | Tani | ||
Tummy Trimer Orirose | 9.8 | Średnia | ||
Babyono Comfort | 9.6 | Drogi | ||
Babyono | 9.5 | Średnia | ||
Podstawowy pas poporodowy | 9.3 | Średnia |
Jaki pas poporodowy wybrać? Aby się tego dowiedzieć postanowiliśmy porównać ze sobą pięć różnych produktów. W pierwszej części tekstu znajdują się opisy i recenzje każdego z nich. W drugiej wyjaśniamy jak, kiedy i po co stosować pas poporodowy. Na końcu wyłonimy zwycięzcę rankingu 2024, czyli najlepszy pas poporodowy.
Pas poporodowy Babyono
Najtańszy pas poporodowy w naszym rankingu pochodzi od znanej firmy Babyono, jednak ze starszych kolekcji, stąd okazyjna cena. Ma bardzo prostą budowę. Nie ma zapięcia, należy go więc wciągnąć przez nogi.
Pas składa się przede wszystkim z poliestru i poliamidu. Nie cieszy się popularnością i zbiera niestety w większości dość niskie oceny. Syntetyczne materiały użyte do wykonania również pozostawiają wiele do życzenia. Trudno jednak oczekiwać niesamowitych efektów od tak taniego produktu.
- Materiał: głównie poliester i poliamid
- Zapięcie: brak
- Cena: bardzo niska
- Popularność: niska
- Opinie: słabe
Pas poporodowy Tummy Trimer Orirose
Pas poporodowy Tummy Trimer jak na swoją niska cenę prezentuje się bardzo dobrze. Zapinany jest na trzy rzędy haftek, co ułatwia zakładanie i umożliwia regulację szerokości. Pas wzmacniają i kształtują wszyte fiszbiny.
Materiał, z którego uszyto pas, jest wyraźnie gruby. Na szczęście wyposażono go w małe otworki poprawiające cyrkulację powietrza. Wykonanie wydaje się bardzo dobre, jednak przeczą temu opinie na temat tego produktu. Najwięcej zarzutów dotyczy trwałości zarówno materiału, jak i szwów. Fiszbiny łatwo przerywają materiał i wbijają się w ciało podczas zginania, co jest niekomfortowe, a czasami wręcz bolesne. To wyjątkowo niepokojąca informacja.
- Materiał: poliamid, elastan, wzmocniony i modelowany fiszbinami
- Zapięcie: haftki, trzy szerokości
- Cena: niska
- Popularność: duża
- Opinie: słabe
Podstawowy pas poporodowy
Najzwyklejszy model pasa poporodowego uszyty z mieszanki bawełny i syntetycznych rozciągliwych włókien. Swoją budową najbardziej przypomina pierwszy w rankingu pas od BabyOno. Również nie posiada zapięcia, ale jest droższy.
Wygląd pasa i rodzaj użytej tkaniny nie wzbudzają zaufania. Materiał jest bardzo cienki i wiotki. Pas bez zapięcia jest dużo mniej praktyczny i narażony na rozciąganie. Podobne wątpliwości zdają się mieć kupujący, widać to zarówno w ilości jak i jakości opinii.
- Materiał: bawełna z dodatkiem poliestru, latexu, poliamidu, polipropylenu
- Zapięcie: brak
- Cena: umiarkowana
- Popularność: umiarkowana
- Opinie: średnie
Drugi pas poporodowy od firmy BabyOno w naszym rankingu 2024. Tym razem mamy do czynienia z nowym modelem, czyli Comfort. Niestety nie różni się on zbytnio od poprzedniego, zmieniono nieco strukturę materiału. Nadal nie mamy zapięcia.
W tym przypadku jednak można liczyć na nieco lepsze efekty stosowania. Chociaż wiele kobiet skarży się, że wciąganie pasa od dołu, zwłaszcza tuż po porodzie przez cesarskie cięcie, jest bardzo trudne. Babyono Comfort cieszy się dość dużą popularnością, a opinie o nim są dobre, chodź bez zachwytów.
- Materiał: poliester, poliamid, lateks
- Zapięcie: brak
- Cena: umiarkowana
- Popularność: dość duża
- Opinie: dobre
Pas poporodowy Carriwell Organic
Zdecydowanie najdroższy pas poporodowy w rankingu 2024. Jego cena jest nawet kilkakrotnie wyższa. Czy tym razem warto jest zapłacić więcej?
Najprawdopodobniej tak. To jedyny pas, który posiada zapięcie na szeroki rzep. To najwygodniejszy rodzaj, który umożliwia szybkie zakładanie i ściąganie, a także regulację rozmiaru. Carriwell Organic ma mocną strukturę, a w jego składzie pojawia się guma. Tym razem mamy jednak delikatną otoczkę z bawełny organicznej, która znacząco zwiększa komfort użytkowania.
- Materiał: poliester i guma obszyte w całości bawełną organiczną
- Zapięcie: szeroki rzep
- Cena: bardzo wysoka
- Popularność: umiarkowana
- Opinie: rewelacyjne
Pas poporodowy – czy warto
Powierzchowne efekty działania pasa poporodowego widać od razu po założeniu. Wiotki brzuch po ciąży jest wymodelowany, gładki i bardziej płaski. Sylwetka wydaje się po prostu szczuplejsza. Jednak nie po to pasy poporodowe powstały i warto o tym pamiętać.
Głównym zadaniem pasów jest wzmacnianie powłok brzusznych rozciągniętych w czasie ciąży, wsparcie i pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, a także pierwszych ćwiczeń oraz zapobieganie przepuklinie pooperacyjnej w przypadku porodu przez cesarskie cięcie.
Zarówno te zamierzone, jak i uboczne skutki działania pasa poporodowego mogą być bardzo pomocne. Usztywnienie zwiotczałego brzucha, rozciągniętych mięśni i nadwyrężonego kręgosłupa, może przynieść szybką ulgę i wspomóc regenerację. Duże znaczenie ma też wymuszanie prawidłowej postawy podczas podnoszenia dziecka, a także pierwszych aktywności. Odpowiedź na pytanie: czy warto, brzmi więc zdecydowanie tak! Konieczne jednak jest stosowanie pasa zgodnie z instrukcją producenta.
Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, sprawdź ten link: https://www.dbamokregoslup.pl/blog/pozostale/co-to-jest-pas-poporodowy-i-kiedy-warto-go-stosowac
Materiał ma znaczenie
Przy wyborze pasa poporodowego warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału został wykonany. Żeby dobrze spełniał swoją funkcję pas musi być mocny i elastyczny. Dlatego w jego składzie najczęściej znajdują się syntetyczne włókna, które się rozciągają. Będzie to m.in. poliamid i elastan oraz guma.
Trudno byłoby wyprodukować skuteczny pas przy użyciu wyłącznie naturalnych surowców. Jednak można znaleźć pasy, które mają powłokę z bawełny lub lnu. Będzie bardziej przyjazna dla skóry. Pas powinien pozwalać skórze normalnie oddychać. Długie noszenie produktu, który nie przepuszcza powietrza będzie skutkowało wzrostem temperatury, poceniem się, a nawet podrażnieniami i otarciami. Czasami sprawdzają się pasy z porowatą strukturą lub dziurkowane.
Najważniejsze zasady stosowania pasa poporodowego
Pierwsze próby założenia pasa poporodowego powinny odbywać się nie wcześniej niż dwa tygodnie po porodzie naturalnym. Za każdym razem warto jednak stosowanie pasa skonsultować z lekarzem. W przypadku cesarki jest to obowiązkowe. Kiedy kobieta zaczyna nosić pas zbyt wcześnie naraża się na komplikacje w postaci zaburzeń w obkurczaniu się macicy i regeneracji mięśni oraz dolegliwości bólowe.
Pasa nie można nosić zbyt długo. Nie może on być sposobem na lepszy wygląd w sukience kupionej przed ciążą. Funkcja wyszczuplająca to w tym przypadku tylko miły efekt uboczny. Pamiętać trzeba jakie jest jego właściwe zadanie. Producenci zalecają, aby zakładać go na maksymalnie kilka godzin i warto się tej zasady trzymać. Zbyt długie noszenie pasa prowadzi do dodatkowego rozluźnienia mięśni, które z dodatkowym wsparciem nie muszą tak mocno pracować. Czasami pogłębia to problemy z utrzymaniem moczu, które są powszechne po porodzie. Ekstremalnym skutkiem, związanym także ze zbyt ciasnym noszeniem pasa, są trudności z oddychaniem i przemieszczanie narządów wewnętrznych.
Pas poporodowy nie może być też drogą na skróty. Warto pamiętać, że organizm potrzebuje czasu na regenerację i nie da się tego przyspieszyć. Ciążowy brzuszek w końcu stanie się bardziej jędrny i zmniejszy swoją objętość. Pas nie może też zastąpić ćwiczeń, które mają kluczową rolę w powrocie do sprawności, formy i dawnej figury. Trzeba pamiętać także o tym, że rozpoczęcie ćwiczeń wzmacniających brzuch warto skonsultować z lekarzem.
Jeśli szukasz łatwego i bezpiecznego zestawu ćwiczeń na wzmocnienie brzucha po ciąży, obejrzyj ten film.
Pas poporodowy po cesarce
W przypadku cesarskiego cięcia pas poporodowy zdaje się mieć jeszcze szersze zastosowanie. Podobnie jak przy porodzie naturalnym, dużą ulgą może być wsparcie rozciągniętego brzucha oraz kręgosłupa. Dodatkowo odpowiednie uciśnięcie blizny pooperacyjnej wpływa na jej szybsze gojenie, a także ułatwia wykonywanie codziennych czynności w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy rana daje o sobie znać. Ważne jest też to, że stosowania pasa może obniżać ryzyko powstania przepukliny pooperacyjnej.
Zastosowanie pasa poporodowego po cesarce musi być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem. Również lekarz zadecyduje o konkretnym terminie, w którym można zacząć pas nosić.
Pas poporodowy – gdzie kupić
Jednym z lepszych miejsc do kupienia pasa poporodowego są sklepy medyczne. W takich miejscach dostępne są też ortezy i inne sprzęty ortopedyczne i lecznicze. Możliwość zakupu stacjonarnego oznacza także ewentualną przymiarkę. Jednak wyprawa do specjalistycznego sklepu może być trudna w okresie połogu.
Na pomoc przychodzą oczywiście sklepy internetowe. W tym przypadku znaczenie ma nie tyle miejsce, w którym pas kupimy, co raczej jego jakość. A o tym świadczyć będzie przede wszystkim dobry, zaufany producent, sposób uszycia i zapięcia, a także zastosowane materiały.
Pas poporodowy – ranking 2024
Aby jak najlepiej porównać ze sobą zrecenzowane wcześniej pasy poporodowe, zestawiliśmy je w poniższej tabeli. W każdej z pięciu kategorii otrzymały punktację od 0 do 5, gdzie 5 oznacza najwyższą ocenę. Pierwsza rubryka dotyczy rodzaju zapięcia (lub jego braku), druga materiału, trzecia jakości wykonania, czwarta opinii i piąta ceny (im niższa nota, tym wyższa cena).
|
Babyono |
Orirose |
Zwykły pas |
Babyono Comfort |
Carriwell |
zapięcie |
0 |
4 |
0 |
0 |
5 |
materiał |
2 |
3 |
2 |
3 |
4 |
jakość |
3 |
2 |
2 |
3 |
4 |
opinie |
2 |
2 |
3 |
4 |
5 |
cena |
5 |
4 |
4 |
3 |
1 |
suma |
12 |
15 |
11 |
13 |
19 |
Najlepszy pas poporodowy
W naszym rankingu pasów poporodowych najlepszy okazał się Carriwell Organic. Ma najlepszy i najwygodniejszy rodzaj zapięcia, czyli szeroki rzep, który umożliwia szybkie założenie, dopasowanie i regulowanie szerokości w miarę gubienia kilogramów. Jako jedyny posiada powłokę z bawełny, która znacznie wpływa na komfort użytkowania. Jakość wykonania jest bardzo wysoka, pas jest mocny i solidny. Carriwell Organic ma też najlepsze opinie użytkowniczek. Jedynym jego minusem jest wysoka cena. W tym przypadku jednak warto wydać nieco więcej pieniędzy na tak dobry produkt.
Submit your review | |