W świetle prawa w niektórych przypadkach dziecko może podróżować bez fotelika, na tylnym siedzeniu, przypięte pasami bezpieczeństwa. Troskliwi rodzice uważają jednak, że zagraża to życiu i zdrowiu malucha.

Czasem może się zdarzyć, że nie mamy do dyspozycji własnego samochodu, a nikogo z rodziny ani grona znajomych nie ma w pobliżu i nie jest w stanie nam pomóc. Co gdy nie ma wyjścia i trzeba zamówić taryfę? Czy dziecko może jechać taxi bez fotelika?

Kiedy można wozić dziecko bez fotelika?

W świetle prawa, dzieci do momentu aż osiągną 150 cm wzrostu muszą jeździć w foteliku lub specjalnym urządzeniu. Jeśli przekroczą określony limit, wystarczą jedynie pasy, tak jak osobie dorosłej. Możliwe jest jednak przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że osiągnęło 135 cm wzrostu i jest zapięte pasami. Odstępstwo od normy stanowi też sytuacja, gdy mamy w samochodzie już zamontowane dwa foteliki i trzeci zwyczajnie się nie zmieści. Wtedy nie dostaniemy mandatu za jazdę z dzieckiem bez fotelika, musi mieć ono jednak skończone 3 lata i podobnie jak w poprzednim przypadku – jechać na tylnym siedzeniu. W żadnym wypadku jednak nie możemy podróżować z pociechą do lat 3, jeśli w samochodzie nie ma zamontowanych pasów bezpieczeństwa. Grozi to mandatem w wysokości 150 zł i naliczeniem 6 punktów karnych, w dodatku jest to skrajnie nieodpowiedzialne. Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej, dziecko może doznać uszczerbku na zdrowiu, a konsekwencje bezmyślności rodziców może odczuwać do końca życia.

Taxi przyjazne dzieciom

Co prawda opisane wyżej przepisy nie dotyczą przewozu dzieci taksówką osobową ale każdy zdaje sobie sprawę, że w foteliku dziecko jest bezpieczniejsze niż jakby było tylko zapięte pasami. Okazuje się, że są na rynku korporacje taksówkarskie, których kierowcy na wyposażeniu swoich pojazdów mają fotelik. Nie jest to jednak norma, ponieważ w większości foteliki muszą być dostosowane do wieku i wzrostu malucha a nie ma możliwości, by każdy taksówkarz woził w bagażniku trzy różne modele. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by mając w planach podróż taksówką zabrać ze sobą fotelik – kierowca taryfy nie powinien mieć nic przeciwko temu, by zamontować go w pojeździe.

Zanim wsiądziesz do taksówki upewnij się, że jej kierowca posiada pakiet ubezpieczeń. Przykładowy zakres ochrony polisy dla taksówkarza znajdziesz pod adresem: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online