Zanim dziecko zacznie raczkować i stawiać pierwsze kroki, konieczne jest przygotowanie mieszkania, by zapobiec zagrożeniom. Musi ono być bezpieczne dla maluszka, a równocześnie zapewniać mu swobodę. Jak uniknąć wypadków i urazów, które zazwyczaj zdarzają się w domu?

Zabezpieczenia i blokady

Małe dziecko poznaje świat, oglądając i dotykając wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego rączek. Dlatego bardzo przydatne są blokady na szafki, regały i szuflady. Z pewnością maluch będzie próbował je otworzyć i zapoznać się z ich zawartością. Zamknięcia i blokady nie są trudne w montażu, a uchronią dziecko przed kontaktem z przedmiotami potencjalnie niebezpiecznymi. Wystarczy moment nieuwagi, by maluszek włożył je do buzi. Na ostre kanty szafek i stołu, możemy zamontować specjalne ochraniacze. Dzięki nim szkrab nie będzie narażony na siniaki i skaleczenia. Warto także zainwestować w blokadę na okno oraz bramkę na schody w domu piętrowym. Bramkę możemy wykorzystać również do zabezpieczenia wejścia do kuchni. Nie wolno zapominać o kontaktach, które dla wielu dzieci są niezwykle atrakcyjne. Specjalne zatyczki zapobiegną wkładania w nie małych paluszków. Zabezpieczamy czajniki, kuchenki i nagrzewnice, by nie doszło do poparzenia dziecka. Na krany możemy zastosować blokady, chroniące przed strumieniem gorącej wody.

Przegląd domu i porządki

Większość wypadków z udziałem małych dzieci zdarza się w domu. Odpowiada za to najczęściej brak wyobraźni rodziców. Dlatego kosmetyki, leki czy środki czystości, należy usunąć z zasięgu malucha. Podobnie jak żywność, którą dziecko może się zadławić. Pilot do telewizora, kruche szklane przedmioty, rośliny ozdobne, lepiej ustawić na wysokości niedostępnej dla ciekawskiego szkraba. Różnego rodzaju kable i przewody, które dotąd nikomu nie przeszkadzały, należy zabezpieczyć, gdyż grożą porażeniem prądem. Sznurki, tasiemki od zasłon, pokrowców, pościeli i innych przedmiotów, mogą stać się przyczyną zaplątania i uduszenia. Małe dywaniki, które łatwo się ślizgają, przyklejamy dwustronną taśmą. Do wanienek i brodzików wkładamy antypoślizgowe maty. W miarę możliwości zabezpieczmy podłogi, by były proste i bez śliskich powierzchni. Zrezygnujmy z obrusów i serwetek, gdyż pociągnięte, mogą stać się przyczyną poparzenia. Przygotowanie się na małego wędrownika wymaga sporo pracy, dlatego warto skorzystać z pomocy. Wystarczy na stronie wyszukiwarki wybrać: Sprzątanie w Gdańsku, by znaleźć profesjonalną pomoc domową. Osoba z zewnątrz łatwiej dostrzeże wszystkie obecne w naszym domu przedmioty, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla dziecka.

Nieustanny dozór

Nawet najlepiej przygotowane mieszkanie, nie uchroni malucha przed wypadkiem, jeżeli nie będzie on pod czujną opieką rodziców. Wystarczy moment braku koncentracji, by dziecko wykorzystało sytuację. Prace domowe, takie jak prasowanie, należy wykonywać z dala od wszędobylskiego malucha. Nawet zimne żelazko może zranić dziecko. Warto rozważyć zatrudnienie pomocy domowej, która zajmie się prasowaniem czy innymi obowiązkami. W tym czasie sami możemy zająć się dzieckiem i zapewnić mu bezpieczeństwo. Jeżeli jednak chcemy się tym zająć, zadbajmy o to, by nasz maluch był w tym czasie poza strefą zagrożenia.

Przygotowanie domu, by był bezpieczny dla malucha, wymaga sporo pracy i zdrowego rozsądku. To rodzice odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci, dlatego muszą wykazać się wyobraźnią i przewidzieć wszystkie potencjalne zagrożenia.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online