Jedni wyjeżdżają do mieszkających na emigracji bliskich, inni uciekają przed polską zimową aurą w cieplejsze strony, a jeszcze inni planują wypoczynek na stoku. Nieważne, jaki jest Twój powód, żeby spędzić święta Bożego Narodzenia z dala od domu, w każdym przypadku powinieneś mieć na uwadze nie tylko świąteczne zakupy, ale też ubezpieczenie na taki wyjazd.

Dobra wiadomość jest taka, że chcąc ubezpieczyć się na święta, nie musisz dopisywać kolejnego punktu do długiej listy przedświątecznych zadań. Dzięki porównywarce ubezpieczeń na https://mubi.pl/ wybór i zakup polisy zajmie Ci tylko kilka minut. Bez formalności i biegania po agentach, wszystko załatwisz błyskawicznie na komputerze lub smartfonie. A dlaczego warto to zrobić?

Ubezpieczenie turystyczne na święta za granicą – czy jest potrzebne?

“Ubezpieczenie na święta? A po co? Co niby może się stać?”. Wbrew pozorom bardzo wiele. Wyobraź sobie na przykład, że podczas świąt za granicą dopada Cię poważna choroba, przez co musisz trafić do szpitala. Albo wskutek nieszczęśliwego wypadku doznajesz poważnej kontuzji wymagającej zabiegu chirurgicznego. A może nagle rozbolał Cię ząb, zostałeś okradziony lub zgubiłeś dokumenty? Możliwości jest mnóstwo, za to odpowiedź na nie tylko jedna.

Jest nią oczywiście ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia wsparcie finansowe i nie tylko w razie wymienionych i wielu innych niefortunnych zdarzeń podczas wyjazdu. Chociaż nie jest to polisa obowiązkowa, każdy rozsądny turysta powinien o nią zadbać, jeśli nie chce ryzykować, że z wymarzonego wyjazdu wróci z fatalnymi wspomnieniami i pustym portfelem.

Co zawiera polisa turystyczna?

Zakres ochrony w ubezpieczeniu turystycznym może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Standardowa polisa zawiera jednak zazwyczaj kilka podstawowych elementów – wszystkie są wymienione w szczegółach polisy w kalkulatorze na mubi.pl (https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/).

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element polisy turystycznej. Ubezpieczenie KL pokrywa wydatki na leczenie szpitalne, ambulatoryjne i wizyty lekarskie. Ubezpieczyciel zapłaci także za różnego rodzaju badania, zabiegi i operacje, a także pokryje koszt transportu medycznego czy leczenia prywatnego.
  2. Ubezpieczenie akcji ratowniczej – bardzo ważne zwłaszcza dla narciarzy i snowboardzistów, którym może przydarzyć wypadek w trudno dostępnych miejscach, gdzie niezbędna będzie pomoc ratowników i specjalistycznego sprzętu.
  3. Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia odszkodowanie po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia doznanego uszczerbku.
  4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – dzięki niemu ubezpieczyciel zajmie się pokryciem kosztów spowodowanego przez Ciebie wypadku.
  5. Ubezpieczenie sportowe – zapewnia niezbędną pomoc po wypadku w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. Uwaga: w przypadku niektórych dyscyplin może być potrzebne wykupienie rozszerzenia obejmującego sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.
  6. Ubezpieczenie bagażu – w jego ramach otrzymasz odszkodowanie po zniszczeniu, uszkodzeniu, zgubieniu lub kradzieży bagażu podróżnego. Ochronę można rozszerzyć np. o drogi sprzęt elektroniczny lub sportowy.
  7. Assistance podróżne – ubezpieczyciel zapewnia nie tylko wsparcie finansowe, ale też usługi innego rodzaju. W ramach assistance możesz otrzymać np. wsparcie prawne lub pomoc tłumacza, czy zorganizować opiekę nad dziećmi w razie Twojej niedyspozycji.

Uwaga! Pamiętaj, że wszystkie elementy polisy są ograniczone sumą ubezpieczenia. Jest to szczególnie ważne przy ubezpieczeniu kosztów leczenia, ponieważ zbyt niska suma może sprawić, że będziesz musiał pokryć część wydatków z własnej kieszeni. Właśnie dlatego na polisie nie warto oszczędzać – szczególnie, że dopłata do niej to zwykle kilka lub kilkanaście złotych.

A może EKUZ?

“Po co wydawać pieniądze, skoro można mieć ubezpieczenie za darmo?” – mógłby spytać ktoś, kto wyrobił sobie w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Rzeczywiście, EKUZ jest darmowa i dostępna dla każdego ubezpieczonego w Polsce, więc jak najbardziej warto o nią zadbać przed wyjazdem. Karta nie zastępuje jednak ubezpieczenia turystycznego! Dlaczego?

  1. EKUZ pokrywa wyłącznie koszty niezbędnej pomocy medycznej w placówkach publicznej służby zdrowia danego kraju. Nie gwarantuje zatem pokrycia wszystkich kosztów leczenia za granicą.
  2. Koszty leczenia w ramach EKUZ są pokrywane na zasadach dotyczących obywateli danego kraju. Za część usług możesz więc zapłacić częściowo lub w całości z własnej kieszeni.
  3. EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej i transportu medycznego do kraju.
  4. EKUZ nie obejmuje leczenia w prywatnych placówkach zdrowotnych.
  5. Z EKUZ nie otrzymasz odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek.

Wynika z tego, że o ile EKUZ dobrze się sprawdzi jako uzupełnienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego, absolutnie nie powinno być stosowane jako jego zamiennik. Wybierając się za granicę wyłączenie z ochroną gwarantowaną przez NFZ, sporo ryzykujesz. Lepiej więc zastanów się, czy naprawdę warto oszczędzać te kilkadziesiąt złotych i czy nie lepiej zamiast tego mieć spokojne święta.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online