Kolka niemowlęca jest problemem, który może dotknąć świeżo upieczonych rodziców bez względu na to czy stoją przed wyzwaniem opieki nad pierwszym, czy kolejnym dzieckiem. U każdego dziecka może ona przebiegać inaczej i z różnym natężeniem. Bywa, że dziecko płacze przez kilka godzin, nie reaguje na kołysanie, nie uspokaja się pomimo karmienia, kołysania czy kolejnej zmienionej pieluszki. W takich sytuacjach łatwo stracić pewność siebie, jeśli nie masz pewności, czy symptomy, które występują u twojego dziecka to kolka, to zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj typowy obraz kolki niemowlęcej. Upewnij się, że wiesz jak złagodzić jej objawy, lub wyklucz kolkę i poszukaj innej przyczyny niepokoju dziecka.

Kolka – przyczyna płaczu w pierwszych tygodniach życia

Pierwsze symptomy kolki niemowlęcej można zaobserwować u dzieci już w pierwszym miesiącu życia. Charakterystyczne jest to, że kolka występuje nagle. Bez ostrzeżenia dziecko zmienia swoje zachowanie. Przyczyny kolki nie są dokładnie poznane, specjaliści zajmujący się rozwojem dzieci uważają, że jedną z przyczyn może być niedostateczny rozwój flory bakteryjnej jelit u niemowląt.

W zależności od przyjętych kryteriów jako kolkę niemowlęcą definiuje się epizody nieutulonego płaczu, które występują co najmniej trzy razy w tygodniu, od tygodnia, a sam napad trwa co najmniej trzy godziny. Kryteria rzymskie zakładają, że poza opisaną zmianą zachowania, płaczem i występowaniem objawów ze strony układu trawiennego dziecko rozwija się prawidłowo, przybiera na masie, a płacz nie ma wyraźnej przyczyny.

Typowy obraz kolki – poznaj najczęstsze symptomy

Do typowych symptomów kolki niemowlęcej należą:

  • Nieutulony płacz, który występuje bez wyraźnej przyczyny. Dziecko płacze głośno, towarzyszy temu zaczerwienienie buzi, zaciskanie piąstek i prężenie ciała.
  • Powiększenie obwodu brzucha, które jest wynikiem wzdęcia i nagromadzenia gazów w jelitach niemowlęcia.
  • Oddawanie gazów i stolca – bezpośrednią przyczyną niepokoju dziecka jest dyskomfort w brzuchu malucha, na skutek ruchów robaczkowych jelit, masażu i ciepłych okładów dochodzi do wydalenia nagromadzonych gazów, a czasem również stolca, bywa, że po oddaniu stolca dyskomfort stopniowo ustępuję, a dziecko się uspokaja.
  • Wymioty, ulewanie – może wystąpić jeśli dziecko po karmieniu nie zostało prawidłowo “odbite”, jest wynikiem połykania powietrza podczas jedzenia.

Niemowlę podczas kolki przyjmuje charakterystyczną pozycję, podkurcza nóżki, pręży się i płacze. Nie zawsze wszystkie wymienione objawy występują jednocześnie. Poszczególne dni, w których występuje kolka, mogą też różnić się od siebie pod względem symptomów i ich nasilenia.

Jak łagodzić symptomy kolki? Poznaj sposoby na jej złagodzenie

Łagodzenie płaczu dziecka podczas kolki sprowadza się do zniesienia dyskomfortu okolicy brzucha, ułatwienie dziecku wydalenie gazów i stolca, oraz uspokojenie go i ukojenie. Rozgrzewaj delikatnie brzuch dziecka np. okładem z ciepłej pieluszki lub pestek wiśni. Masuj i przytulaj niemowlę, uspokoi się, a kontakt skóra do skóry ułatwi oddanie gazów z jelit i zmniejszy dyskomfort. Dbaj o to, by dziecko podczas jedzenia nie połykało powietrza, jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, rozważ zmianę butelki na taką, która zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki.

Jeśli dyskomfort występuje regularnie, cyklicznie zadbaj o profilaktykę – ograniczaj bodźce w porach, kiedy dziecko płacze najczęściej i rozważ podawanie preparatu zawierającego szczepy bakterii pozytywnie wpływające na florę bakteryjną układu trawiennego dziecka. Więcej szczegółów dotyczących metod radzenia sobie z kolką znajdziesz tutaj.

Inne przyczyny płaczu niemowląt

Kolka jest częstą przyczyną zmartwień młodych rodziców. Sama w sobie nie jest niebezpieczna dla dziecka, ale wiąże się z dyskomfortem i płaczem. Kolka zwykle przemija samoistnie, zwykle koło 5. miesiąca życia kolki są coraz rzadsze i słabsze, aż do całkowitego ustąpienia. Jeśli pomimo wdrożenia sposobów opisanych powyżej nie obserwujesz poprawy u swojego dziecka, rozważ inne przyczyny płaczu. Dziecko może być niespokojne, ponieważ jest głodne, ma mokrą pieluszkę lub brak komfortu termicznego. Upewnij się, że niemowlę jest ubrane adekwatnie do temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywacie. Wiele dzieci płacze podczas kąpieli, zbyt niska temperatura wody czy brak osłonięcia (np. pieluszką) podczas mycia może być przyczyną płaczu, prężenia się i zaczerwienienia twarzy dziecka i możesz pomylić reakcję na niską temperaturę z powtarzającymi się kolkami.

Piśmiennictwo:

  1. A. Rurarz, K. Ratajczak, W. Feleszko, Kolki niemowlęce, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”

2016, 12, 4, s. 413-418.

  1. M. Tintore, J. Cune, Probiotic treatment with ab-kolicare®causes changes in the microbiota

which correlate with a reduction in crying time,” Journal of Pharma and Bio Sciences” 2017,

8, 1, s. 281-288. Dostępny online: https://ijpbs.net/abstract.php?article=NTYzMA== [data

dostępu 09.10.2020].

  1. M. Czerwionka-Szaflarska, J. Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, „Forum

Medycyny Rodzinnej” 2010, 4, 6, s. 408-414.

 

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online