Choroba dziecka spędza sen z powiek wszystkim rodzicom. Trudne jest dostrzeżenie wszystkich objawów, co wiąże się z niełatwym diagnozowaniem, a w konsekwencji – leczeniem. Sprawdź, co może dolegać dziecku, które skarży się na promieniujący do ucha ból gardła.

“Skarży się” to zresztą nie najlepsze określenie – najmłodsze dzieci przecież również przechodzą infekcje, szczególnie jeśli uczęszczają do żłobka lub przedszkola, a zwykle nie potrafią nam jasno zakomunikować, dlaczego płaczą. Reagują płaczem na ból, a rodzice czują się bezsilni. Szukając przyczyny złego samopoczucia, należy obserwować dziecko – pewne zachowania malucha pozwalają przypuszczać, że problemem jest ból ucha. Z czego może wynikać ta dolegliwość?

Jak rozpoznać ból gardła i ucha u dziecka?

U dziecka, które nie jest w stanie samo powiedzieć, co mu dolega, alarmujące będą różnego rodzaju symptomy, które mogą wynikać właśnie z bólu gardła i ucha.

Dziecko z bólem gardła zwykle odmawia jedzenia, jest drażliwe. Gardło jest zaczerwienione – aby sprawdzić jego kolor, można użyć małej latarki lub świecącej szczoteczki do zębów.

Ból ucha maluchy sygnalizują często łapaniem się za ucho, płaczem. Przy dolegliwościach bólowych ucha i gardła niejednokrotnie da się zaobserwować również powiększone węzły chłonne na szyi.

Warto zwrócić uwagę, że przy rozpoznaniu źródła bólu dobrze jest nazwać to, czego maluch doświadcza. W przyszłości, rozwijając mowę i ucząc się komunikacji werbalnej, łatwiej będzie mu wyjaśnić swój stan. Mówmy więc do dziecka zupełnie normalnie: boli cię ucho, boli cię gardło. Nazywajmy części ciała, by ułatwić przyszłą komunikację.

Przyczyny bólu ucha i gardła u dziecka

Nie jest możliwa diagnoza bez zbadania małego pacjenta przez lekarza, jednak warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny bólu gardła promieniującego do ucha:

  • zapalenie gardła,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • angina bakteryjna lub wirusowa,
  • problemy stomatologiczne,
  • przebyte leczenie stomatologiczne,
  • alergia.

Każdej z tych sytuacji towarzyszyć mogą inne – poza bólem – objawy.

Więcej o przyczynach promieniującego do ucha bólu gardła przeczytasz na stronie https://wylecz.to/laryngologia/bol-gardla-i-ucha-jakie-sa-przyczyny-bolu-gardla-promieniujacego-do-ucha/.

Ból gardła i ucha u dziecka – czy trzeba iść do lekarza?

Choć ból gardła kojarzy nam się często z przeziębieniem, które mija samo po kilku dniach, warto mieć rękę na pulsie. Najlepiej udać się do pediatry, by mógł zbadać małego pacjenta, przyjrzeć się wszystkim objawom i postawić diagnozę. Nie należy lekceważyć bólu ucha, ponieważ może on świadczyć o poważniejszych infekcjach, również bakteryjnych, do leczenia których należy włączyć antybiotykoterapię.

Jeśli dziecko przebyło leczenie stomatologiczne i ból pojawia się krótko po wizycie w gabinecie dentystycznym, warto również skonsultować się ze stomatologiem. Lekarz wyjaśni, czy po wykonanych przez niego zabiegach takie dolegliwości mogą występować u pacjenta i być może zaleci dalsze postępowanie. Źródło bólu promieniującego do ucha należy zlokalizować szczególnie wtedy, gdy maluch miał przeprowadzoną ekstrakcję zęba. Pozwoli to wykluczyć poważne powikłania.

Rodzicu – nie panikuj! Zaufaj specjalistom, wdrażaj zalecone leczenie i dawaj dziecku dużo przytulasów. To zawsze pomaga!

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online