Szukasz gry dla pięciolatka? Wybierz planszówkę! Nowoczesne gry planszowe dla 5 latka, 6 latka czy nawet starszych dzieci, są tak zabawne i rozrywkowe, że z powodzeniem mogą konkurować z konsolą czy grami komputerowymi. Dla dzieci są też o wiele zdrowsze, pozwalają się rozwijać i uczyć. A do tego zacieśniają więzi rodzinne i koleżeńskie.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
Monopoly Junior Hasbro | 9.9 | Średnia | ||
Rach Ciach Aleksander | 9.8 | Średnia | ||
Skaczące czapeczki Kukuryku | 9.7 | Tania | ||
Krówkonosz Jawa | 9.6 | Tania | ||
Złap robala Ravensburger | 9.5 | Droga | ||
Szalone gary Trefl | 9.4 | Średnia |
Jaka gra planszowa dla 5 latka będzie najlepszym prezentem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz już za chwilę. Przed Tobą ranking gier dla dzieci w wieku pięciu lat. Na początku każdą z nich szczegółowo opiszę i zrecenzuję, następnie porównam ze sobą. Po drodze powiem parę słów o tym, jaki jest pięciolatek. To pomoże wybrać najlepszą grę dla dzieci w rankingu 2024.
Dziecięca wersja jednej z najpopularniejszych gier planszowych na świecie – kultowego Monopoly. W Monopoly Junior mamy bajkowe postaci i fantazyjne miasteczka. Zasady gry są praktycznie takie same jak w pierwowzorze.
Na początku gry należy rozdzielić pulę pieniędzy, wybrać pionki i ustawić je na starcie. Pierwszy gracz rzuca kostką i przesuwa swój pionek. Następnie może zakupić pole, na którym się zatrzyma. Tutaj pojawia się różnica w stosunku do klasycznego Monopoly. W wersji Junior nie stawia się domków ani hoteli, a zamiast kart własności są żetony.
Kiedy w trakcie gry ktoś stanie na polu należącym do innego gracza, musi mu zapłacić. Koniec rozgrywki następuje wraz z bankructwem jednego z graczy. Wygrywa zaś ten, kto w tym momencie ma najwięcej pieniędzy.
Proste zasady, a tak dużo emocji. Większość rodziców zna dobrze grę Monopoly i wie jak potrafią wyglądać rozgrywki. Wersja Junior jest odrobinkę uproszczona i bardziej przyjazna dzieciom pod względem oprawy graficznej, ale to nadal ta sama zabawa. Przy okazji dziecko ma szanse poćwiczyć liczenie, logiczne myślenie i zdrowe współzawodnictwo. Nie zawsze gry dla pięciolatka zapewniają taki rozwój umiejętności.
Monopoly Junior od Hasbro cieszy się ogromną popularnością. Jest też bardzo dobrze oceniana, zarówno pod względem rozrywki jaką serwuje dzieciom, jak i jakości wykonania elementów zestawu. Nie jest to najtańsza gra, ale to dlatego, że zawiera bardzo dużo elementów. Cena jest adekwatna do tego co dostajemy w pudełku.
W skład zestawu wchodzą:
- plansza 38×38 cm,
- 48 żetonów,
- 25 kart szansy,
- 1 kostka,
- plik pieniędzy,
- 4 pionki zwierzątka,
- instrukcja.
Bardzo prosta gra zręcznościowa. Plansza do gry jest pokryta otworami, które mają inną punktację, w zależności od pola, na którym się znajdują. Każdy z graczy ma swoją wyrzutnię, przy pomocy której musi trafić swoimi czapeczkami w jak najlepiej punktowane pole. Proste, prawda?
Równie prosta jest zawartość pudełka z grą. Mamy tutaj tylko planszę, cztery plastikowe wyrzutnie oraz 12 czapeczek. Nie ma co marudzić, bo zestaw jest bardzo tani i do gry nic więcej nie jest potrzebne. Czy jest to dobra gra dla planszowa dla 5 latka?
Z jednej strony tak. Zasady są proste, a trafienie w odpowiednie pole już nieco mniej. Obawiam się jednak, że czapeczki mogą się szybko znudzić, a frustracja spowodowana problemami z trafieniem w pole może zepsuć zabawę. Dużo dłużej zajmą się tą grą mniejsze dzieci, 3 lub 4 letnie.
Niestety w opiniach kupujących można znaleźć sporo skarg na jakość gry. Plansza jest z cienkiego kartonu, a wyrzutnie nie zawsze działają jak powinny. To nie jest najlepszy pomysł na grę dla dziecka.
Jedna z najbardziej skomplikowanych i zakręconych gier dziecięcych jakie widziałam. Celem gry jest doniesienie krówki na miejsce dojenia. Po drodze trzeba ją jak najbardziej utuczyć, tudzież wydłużyć. Brzmi dziwnie, prawda?
Najciekawsze jest to, że każda rozgrywka będzie wyglądała całkiem inaczej. Cztery plansze używa się jednocześnie, a każda z nich jest inna, dlatego tak duże urozmaicenie. Po planszach można przechodzić, przeskakiwać i przemieszczać się na wiele innych sposobów. Po drodze zbierając kanapki i wiaderka, które pomagają w pokonywaniu trasy.
Dodatkowo trzeba wydłużyć krówkę układankę. Każdy gracz rozpoczyna z krówką składającą się z dwóch kart – z główką i z zadem. Po drodze rzucając kostką, zbierając żetony i odgadując zagadki, zbiera karty punkty, które umieszcza pomiędzy łebkiem a tyłem krowy. Dzięki temu staje się coraz dłuższa. Sam opis brzmi skomplikowanie…
Jeśli chodzi o opinie o tej grze, to jednoznacznie wskazują, że pięciolatkowi trudno będzie ogarnąć te wszystkie zasady. Lepiej bawią się nieco starsze dzieci niż sugeruje to producent. Rodzice przyznają, że sami gubią się w meandrach gry Krówkonosz. Mimo wielu elementów jest ona jednak bardzo tania.
Warto może zaproponować tę grę starszemu dziecku. Gry planszowe dla 5 latka powinny być nieco prostsze, a czas rozgrywki odrobinę krótszy. Sugerowane 40 minut może nie wystarczyć, a niewiele dzieci w tym wieku da radę wysiedzieć tak długo przy jednej grze.
Gra ma bardzo dużo elementów. W zestawie znajdziemy:
- 4 plansze,
- 4 krówki pionki,
- 4 krówki do układania,
- kostkę,
- 49 żetonów z kanapkami i wiaderkami.
Naprawdę fajne gry planszowe wiążą się z ciekawą i zabawną fabułą. Taka właśnie jest gra „La cucaracha”, w której głównym bohaterem jest karaluch. Jest on także ofiarą, ponieważ gracze próbują go zwabić i złapać.
O co tutaj chodzi? W kuchni jest karaluch! W grze jego rolę gra mały robocik Hexbug, który nie do końca przypomina karalucha, ale bardzo fajnie i szybko się porusza. Sztućce na planszy służą do układania labiryntu, w którym robak biega. A zadaniem graczy jest złapanie go w pułapkę. Wygrywa ten, komu uda się to zrobić pięć razy.
Gra wygląda bardzo fajnie. Świetne jest to, że ćwiczy myślenie logiczne w zabawny sposób. Labirynty to jedna z najpopularniejszych łamigłówek. Czas gry jest nieco długi, ale powinna być na tyle dynamiczna i zabawna, że dzieciaki wytrzymają do końca.
Za zestaw do gry trzeba trochę zapłacić, co może zniechęcać rodziców. Widać to po słupkach sprzedaży, chociaż Hasbro nie może narzekać. W opiniach kupujących powtarza się stwierdzenie, że przy „La cucaracha” wszyscy się świetnie bawią. Mimo to pięciolatki mogą jeszcze nie dać sobie z nią rady.
W skład zestawu do gry wchodzą:
- karaluch – mechaniczna figurka Hexbug na baterie,
- trójwymiarowa kartonowa plansza, na której znajdują się 24 ruchome sztućce,
- 18 żetonów karaluchów,
- 2 pary drzwi,
- kostka,
- instrukcja.
Oto bardzo ryzykowna zabawa, dla tych, którzy nie boją się niespodzianek! „Szalone gary” są zaskakujące, bardzo zabawne i… nie zawsze smaczne. Producent zaleca grę powyżej piątego roku życia.
Zasady gry są bardzo proste. Trzeba odgadnąć jaki produkt skrył się w malutkim garnuszku. Pojemniki napełnia się oczywiście swojemu przeciwnikowi. Zmieści się w nich niewiele, ale możliwości są nieograniczone. Małe garnuszki ustawia się na planszy, do tego dochodzą jeszcze żetony. Nie jest to zbyt rozbudowana gra, dlatego jej cena wydaje się nieco zawyżona.
Koncept gry jest bardzo ciekawy. Zabawa w zgadywanie produktów z zamkniętymi oczami jest bardzo zabawna. Zwłaszcza jeśli ktoś nie boi się trafić na coś niedobrego oraz nie ma żadnej alergii. Opinie o tej grze są takie, że daje dużo frajdy i jest ładnie wykonana.
Wydaje mi się, że można ją zaproponować nawet młodszemu dziecku. Wystarczy żeby znało smaki i potrafiło je nazwać. Już trzylatki poradzą sobie z tym zadaniem. Ale za to zabawa może się spodobać także starszym dzieciom. Rozgrywka jest krótka, więc nikt nie zdąży się znudzić. Ani przejeść.
Czy to dobra gra dla pięciolatka? Niekoniecznie. Nie jest specjalnie rozrywkowa ani rozwojowa. Po kilku turach może być problem ze znalezieniem nowego jedzenia do garnuszków. Po za tym, czy do zgadywania smaków potrzebna jest gra planszowa? Wystarczą chyba zwykłe łyżeczki i opaska na oczy. Zabawa będzie taka sama.
„Rach Ciach” Aleksander
Wszystkie gry dla 5 latka – planszowe, czy nie, powinny zawierać element szybkości. Przecież dzieciaki w tym wieku są jak błyskawice! Na tę potrzebę idealnie odpowiada gra „Rach Ciach”, która może być wyzwaniem także dla dużo starszych osób.
Zadaniem graczy jest odwzorować układ kolorów na karcie przez ułożenie kulek na swoich podstawkach. Wygrywa ten kto jako pierwszy ułoży wzór i naciśnie dzwonek. Wtedy będzie mógł przesunąć swój pionek o jeden ruch do przodu na planszy. Nie jest to jednak takie proste, bo obrazki na kartach są dość podchwytliwe i łatwo się pomylić.
Ta gra jest świetna. Uczy szybkości, spostrzegawczości i rozróżniania kolorów. Trzeba być najszybszym, dlatego sporo tutaj emocji i łatwo wciągamy się w grę. Można grać nawet z młodszymi dziećmi, a zabawy będzie co nie miara. Po za tym ten rozbudowany zestaw ma bardzo dobrą cenę.
Jakość gry potwierdzają rodzice w swoich opiniach. Kolory są żywe i ładne, a cała gra solidnie wykonana. Dzieci w wieku od trzech do 9 lat mają całą masę radości z grania w „Rach Ciach”. Warto mieć ją w swoim domu i grać całą rodziną.
W skład zestawu wchodzą:
- plansza,
- 4 pionki,
- 24 kulki z dziurką, po cztery sztuki w kolorach: czerwonym, fioletowym, czarnym, zielonym, niebieskim i żółtym,
- 55 kart,
- 4 podstawki z rurkami,
- dzwonek.
Jakie jest pięcioletnie dziecko?
Pięciolatek to żywe srebro. Jest bardzo ruchliwy i pełen energii, a do tego świetnie skoordynowany i silny, więc może sobie pozwolić na bardzo urozmaicone aktywności. W wieku 5 lat maluchy potrafią składać złożone zdania i czasami wręcz zadziwiają rodziców swoją inteligencją. Mogą już wykazywać zainteresowanie czytaniem i liczeniem, a niektóre maluchy za chwilę będą w stanie się nauczyć jednej i drugiej czynności.
W tym wieku pojawia się ogromna ciekawość, którą naprawdę trudno zaspokoić. Rozmowa z pięcioletnim szkrabem to niekończący się labirynt coraz trudniejszych pytań, w którym łatwo się zgubić. Dlaczego pada deszcz? Dlaczego niebo jest niebieskie? A w końcu – skąd się biorą dzieci? Warto znaleźć czas, ochotę i cierpliwość na uczestniczenie w tej niekończącej się eksploracji. Dla malucha to także objaw potrzeby kontaktu z rodzicem. Wspólna gra to także dobry sposób na bycie w kontakcie.
Dzieci mają poczucie, że są centrum wszystkiego. Wydaje im się, że powinny być najważniejsze – nie ma w tym nic złego na tym etapie rozwoju. Niestety generuje to wybuchy silnych emocji. Pięciolatki często wpadają w gniew lub histerie, głośno płaczą i bywają zazdrosne. Do tego dochodzi jeszcze współzawodnictwo z rodzeństwem… Zdrowej realizacji pomogą nauczyć gry planszowe. Przegrywanie jest trudne, ale przecież jest częścią życia każdego z nas. Maluchy nie mogą rosnąć w przekonaniu, że zawsze będą najlepsze.
Wiesz, że prawidłowo rozwijające się dziecko, w okolicach piątych urodzin, zna już 2 tysiące słów? To czas na poznawanie liter i cyfr! Przecież dają one tyle możliwości, tak przybliżają wiedzę o świecie, że dzieciaki same się do nich garną. Jeśli chodzi o czytanie i matematykę – tutaj również przydadzą się dobre gry planszowe. Można ćwiczyć nowe umiejętności przy okazji dobrej zabawy. A to przecież najlepsza dla dzieciaków forma nauki.
Więcej o rozwoju pięciolatka możesz przeczytać tutaj: https://parenting.pl/rozwoj-5-latka
Porównanie gier planszowych 2024
Poniższa tabelka prezentuje wszystkie najważniejsze cechy wybranych gier dla 5 latka. W rubryce wiek umieściliśmy subiektywną ocenę, na podstawie zasad gry, a nie zalecenia producenta, bo te czasami są nieco na wyrost. Rubryka rozrywka ocenia jak bardzo zabawna i wciągająca jest dana gierka. W kwestii ceny porównujemy jej wysokość z tym, co zawiera pudełko z grą, i jakiej jest to jakości.
Gra |
wiek |
gracze |
czas gry |
rozrywka |
czego uczy? |
cena |
Monopoly Junior Hasbro |
5-7 lat |
2-4 |
15-20 min |
8/10 |
Liczenie, logika, strategia, współzawodnictwo, posługiwanie się pieniędzmi |
rozsądna |
Skaczące czapeczki |
3-5 lat |
1-4 |
10-20 min |
5/10 |
Zręczności, cierpliwości, koordynacji ręka-oko, |
niska |
Krówkonosz |
7-9 lat |
2-4 |
40 minut |
6/10 |
Logika, ćwiczy pamięć, strategia |
niska |
La cucaracha |
6-9 lat |
2-4 |
Do 30 min |
7/10 |
Logika, strategia, koordynacja ręka-oko |
wysoka |
Szalone gary |
3-8 lat |
2-4 |
10-20 min |
6/10 |
Rozpoznawania smaków, nazw produktów |
wysoka |
Rach Ciach |
3-9 lat |
2-4 |
20-30 min |
8/10 |
Spostrzegawczość, szybkość, koordynacja, kolory |
rozsądna |
Najlepiej w każdej kategorii wypadają dwie gry: Monopoly Junior i Rach Ciach, która z nich wygrywa?
Najlepsza gra planszowa dla dzieci 2024
Zwycięzcą rankingu na najlepszą grę dla dziecka w wieku pięciu lat zostaje: „Monopoly Junior” firmy Hasbro!
Ta gra wypada świetnie pod względem dopasowania do wieku dziecka. Każdy pięciolatek bez problemu zrozumie jej zasady i będzie w stanie z powodzeniem w nią grać. Forma gry, jej elementy i stylistyka, są skierowane właśnie do dzieci w tym wieku i zazwyczaj bardzo im się podobają.
Liczba graczy nie może być mniejsza niż dwoje, oczywiście, ale można grać nawet we czworo, co czyni tą grę bardzo atrakcyjną. Rozgrywka nie jest zbyt długa, więc maluchy z pewnością nie zdążą się znudzić. Partię można rozegrać już w 15 minut, to ważne także dlatego, że przegrany może chcieć się zrewanżować. A na kolejny kwadrans gry łatwo znaleźć czas.
Po za tym, czy ktoś kiedykolwiek znudził się grając w „Monopoly”? To naprawdę emocjonująca gra. Wersja Junior także dostarczy świetnej rozrywki, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Mimo uproszczonych zasad i braku domków i hoteli, nadal wiele się tutaj dzieje i współzawodnictwo bywa bardzo zażarte.
Nie bez znaczenia w wyborze najlepszej gry miał jej aspekt edukacyjny. Pod tym względem Monopoly bije wszystkie inne na głowę, zwłaszcza pod względem liczenia i posługiwania się pieniędzmi. Zwłaszcza ta druga umiejętność jest bardzo życiowa, a przy okazji trudno jej się nauczyć przy zwykłej zabawie czy grze. „Monopoly” uczy także logicznego myślenia i ogólnie pojętego sprytu. Pięciolatki pokochają tę grę, zwłaszcza gdy uda im się po raz pierwszy wygrać.
Sprawdź również ranking gier planszowych dla 2 latka (LINK), dobre gry planszowe dla 3 latka (LINK), najlepsze gry planszowe dla 4 latka (LINK).
Submit your review | |