Sposobów na spędzenie wolnego czasu może być wiele. Czytanie ksiązki, czy zgłebianie swoich pasji to tylko niektóre z nich. Jednak aby czas wykorzystać do maksimum, warto wolne chwile poświęcić na  czynności produktywne, w tym także edukacyjne. W czasach, kiedy żyjemy coraz szybciej, warto na chwile przystanąć i poniekąd wykonać krok do tyłu. Świetnie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju gry planszowe, dzięki którym będziemy mieli możliwość zastąpienia rzeczywistości składającej się z cyfrowego świata. Płanszówki wbrew pozorom coraz chętniej wybierane są nie tylko przez rodziców dla swoich pociech, ale także przez młodzież, która w formie planszówek spędza wolny czas z przyjaciółmi. Impreza urodzinowa, sylwestrowa czy zwykła posiadówka z rówieśnikami to dobry moment na rozegranie kilku partyjek ulubionej planszowki. Zastanawiałeś się kiedykolwiek jakie pozycje wybrać aby spędzić miły czas w gronie znajomych? Przychodzimy z pomocą prezentując ranking gier planszowych dla nastolatków.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

GRA EUROBIZNES

9.9

Średnia


 

Hasbro Monopoly C1009

9.8

Droga


 

 

PARTY TIME ALBI

9.7

Tania


 

 

Gra planszowa RUMMIKUB

9.6

Średnia


 

 

Gry planszowe dla nastolatków – ranking 2024

W dzisiejszym rankingu znajdziemy najpopularniejsze planszowki dostępne na rynku w 2024 roku. Większość z nich to pozycje kultowe, które łącza pokolenia. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Gra planszowa Eurobusiness

gry planszowe dla młodzieży

Gra planszowa Eurobuisness znana i lubiana jest przez ludzi na całym świecie. Jej popularność sprawiła, że nie ma chyba osoby, która nie znałaby tej kultowej planszówki. Pozwala na naukę inwestycji poprzez kupowanie i sprzedawanie nieruchomości, do którego niezbędne jest jest właściwa analiza i ocena sytuacji. W tej grze każdy może zostać milionerem, jednak równie szybko możemy stać się bankrutami. To jak potoczy się akcja gry, uzależnione jest od decyzji innych graczy, a częściowo także od szcześcia, które wynika z poszczegónych rzutów kostką. Grę zwycięża ten gracz, który dorobi się największego majątku. Szanse poszczególnych graczy są wyrównane, gdyż każdy z nich rozpoczyna grę z taką samą kwotą pieniędzy. W trakcie gry, gracze po rzucie kostką mają możliwość zakupu terenu, na którym zatrzymają się. Jeśli staną się posiadaczami wszystkich pól w jednym kolorze mogą zainwestować w domki i hotele, które pozwolą na zarabianie po stanięciu na pole przez innych graczy. Eurobusiness to doskonała rozrywka na wieczór ze znajomymi. Z racji popularności, nie wymaga objaśniania zasad, a czas spędzony na rozgrywce upłynie bardzo szybko.

R

Zalety

 • doskonała rozrywka niezależnie od wieku graczy;
 • nieprzewidywalna;
 • uczy analizowania i właściwego oceniania sytuacji;
Q

Wady

 • popularna, niczym nie zaskakuje.

Gra planszowa Monopoly

fajne gry planszowe dla młodzieży

Monopoly to kultowa gra, opierająca się na handlu nieruchomościami. Zasady gry są podobne jak w przypadku Eurobusiness, a zarówno wcześniej wspomniania planszówka, jak i Monopoly to jedne z bardziej kultowych pozycji w świecie planszówek. Chociaż grę rozpoczynamy z taką samą sumą pieniędzy, to jak potoczy się nasz los podczas rozgrywki uzależniony jest od podejmowanych przez nas decyzji. Im więcej pól zdoła nam się kupić, tym większy gwarantowany dochód oraz szanse na zwycięstwo. W grze jednak pojawiają się pola z tajemniczymu znakami zapytania, na które stając jesteśmy zobowiązani do odkrycia jednej z kart szansy. Czasem może się okazać to jednak kosztowne, podobnie jak zapłacenie podatku od wzbogacenia czy trafienie do więienia. Monopolu uczy jednak logicznego myślenia i ekonomicznego podejścia do świata. Wydanie od Hasbro, wyróżnia się niewątpliwie kolekcją pięknie zdobionych pionków, które przedstawiają pingwina, kaczkę, dinozaura, pieska, kotka, statek, samochód oraz kapelusz.

R

Zalety

 • ciekawe kształty pionków;
 • uczy logicznego myślenia;
 • pozycja kultowa na całym świecie;
Q

Wady

 • mało czytelne karty.

Gra planszowa Party time

gry planszowe dla nastolatków

Party time to gra, polegająca na opisywaniu znaczenia słów za pomocą innych wyrazów podobnych, synonimów, antonimów czy innego rodzaju podpowiedzi. Przesuwając się pionkami po poszczególnych polach planszy, natrafić możemy na specjalne pola premiowe, na których czekają zadania dodatkowe, takie jak pokazywanie zwierząt czt zawodów. Podczas zabawy będziemy również proszeni o wyszukiwanie rymów, opisywanie znanych osów, czy znalezienie jak największej ilości wyrazów zaczynających się na tą samą literę. Na wykonanie zadania mamy ograniczony czas, który odmierzany jest za pomocą dołączonej do zestawu klepsydry. W zestawie znajdziemy aż 400 kart ze słowami, które należy pokazać lub opisać. Pozwala to na rozgrywkę nawet do 45 minut. Z racji, iż do gry dołączonych jest 6 pionków, maksymalna ilość graczy to właśnie 6 osób. Ze względu na niskie skomplikowanie gry, planszówka sprawdzi się nie tylko podczas przyjęć ze znajomymi, ale będzie również praktyczna do wspólnych rozgrywek rodzinnych, nawet z młodszym rodzeństwem.

R

Zalety

 • wzbogaca słownictwo;
 • opisywanie i pokazywanie słów;
 • idealna dla przyjaciół i rodziny;
Q

Wady

 • za mało wersji pantomimy.

Gra planszowa RUMMIKUB

ciekawe gry planszowe dla młodzieży

Rummikub to propozycja gry towarzyskiej, która sprawdzi się zarówno w rodzinnym, jak i przyjacielskim gronie. Rummikub to popularny Remik, który w Stanach Zjednoczonych znany był już na przełomie XIX i XX wieku. To bardzo wciągająca i intuicyjna planszówka, której rozgrywka jest na tyle satysfakcjonująca, że nawet porażka nie jest w stanie tego zmienić. Rozgrywka polega na pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami poprzez wykładanie na stół sekwencji lub ciągów składających się minimum z 3 liczb. Gracze mogą także ingerować w już wyłożone kostki, poprzez dowolne ich przesuwanie i modyfikowanie. Jednak zasada pozostawienia kostek w 3 częściowej sekwencji musi zostać zachowana. W opakowaniu znajdziemy 106 kostek i 4 podstawki, co świadczy, że w grę jednocześnie grać może do 4 uczestników. Minimalny wiek graczy to 7 lat. Rummikub to gra, która wymaga od graczy więcej niż inne przedstawione w dzisiejszym rankingu, jednak jest na tyle wciągająca, ze z pewnością spędzić można nie jedną godzinę na rozgrywaniu jej.

R

Zalety

 • zabawa dla wielu pokoleń;
 • pobudza myślenie;
 • kompaktowy rozmiar;
Q

Wady

 • brak woreczka na kostki.

Ciekawe gry planszowe dla młodzieży – na co zwrócić uwagę?

Wybór gry planszowej, która zainteresuje nie tylko Was, ale także znajomych nie jest łatwy. Dla lepszego ukazania rozic między poszczególnymi pozycjami, stworzyliśmy tabele najważniejszych cech produktów.

Cecha produktu

Gra planszowa Eurobusiness

Gra planszowa Monopoly

Gra planszowa Party time

 Gra planszowa RUMMIKUB

Wiek dziecka

powyżej 14 roku życia

powyżej 8 roku życia

powyżej 11 roku życia

powyżej 8 roku życia

Ilość graczy

2 – 5

2 – 6

powyżej 4

2 – 4

Rodzaj gry

logiczna

logiczna

imprezowa

logiczna

Przewidywany czas gry

do 2 godzin

do 2 godzin

około 45 minut

do 1 godziny

Dodatkowe akcesoria

karty, banknoty, figurki domków i hoteli

karty, banknoty, ozdobne pionki

karty, klepsydra

kostki, podstawki

Wiek dziecka

Nastolatkowie są znacznie bardziej wymagająca grupa aniżeli dzieci. Dlatego też wybór planszowki dla nich jest zadaniem znacznie trudniejszym. Młodzież oczekuje od gier realnej rozrywki, a w czasach, kiedy otoczeni jesteśmy różnego rodzaju elektrycznymi gadżetami, Rodzice muszą stawić czoła niełatwemu wyzwaniu. Chociaż na rynku nie brakuje tytułów gier planszowych, większość z nich jest albo zbyt łatwa dla nastolatków, albo nazbyt skomplikowana.

Ilość graczy

Nastolatkowie gry planszowe wykorzystują głównie podczas spotkań ze znajomymi. Są one świetna rozrywka, a jednocześnie alternatywa dla wyjścia do kina czy parku rozrywki. Warto więc wziąć pod uwagę podczas zakupu przewidywana liczbe graczy, jaką może jednocześnie uczestniczyć w rozgrywce. Im jest ona większa, tym w większym gronie możemy z niej korzystać. Spotkania towarzyskie szczególnie wśród młodzieży charakteryzują się dużą liczbą osób, dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakupu planszowki.

Rodzaj gry

Większość przedstawionych w dzisiejszym rankingu gier, to gry logiczne, które wymagają od rozgrywających przysłowiowego ruszenia głową. Nie da się ukryć, że są to jedne z bardziej interesujących gier, które wymagają od uczestników myślenia nad kolejnymi ruchami w grze. Jednakże świetne gry dla młodzieży to wszelkie pozycje, które opierają się na znanych wszystkim kalamburach.

Przewidywany czas gry

W zależności od preferencji graczy, wybierając grę planszowa możemy wybierać spośród pozycji, które zajmują więcej lub mniej czasu na rozegranie partyjki. Optymalnym czasem, jaki potrzebny jest do rozegrania gry wydaje się być godzina. W przypadku gier, które wymagają dłuższych rozgrywek może okazać się ze nie wszyscy uczestnicy będą mieli okazję dokończyć rozpoczętą rozgrywkę, lub losy partyjki potoczą się w taki sposób, że ta stanie się mało atrakcyjna dla większości rozgrywających ja osób.

Dodatkowe akcesoria

Czasy gdzie gra wymagała pionków oraz kostki bezpowrotnie minęły. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na przebieg gry oraz na to, co rozgrywka im oferuje. Możliwość postawienia pionka w postaci domku czy specjalne klepsydry odmierzające czas, w jakim należy zmieścić się z wykonaniem zadania, to tylko niektóre z rozwiązań, jakie producenci wdrożyli, aby rozgrywka stała się bardziej atrakcyjna. Dodatkowe elementy nie tylko uatrakcyjniają grę, ale także zwiększają czytelność gry dla pozostałych graczy.

Party time – fajna gra planszowa dla młodzieży

Wybierając planszowke dla młodziezy musimy mieć na uwadze jej atrakcyjność. Spośród gier przedstawionych w dzisiejszym rankingu, na szczególną uwagę zasługuje pozycja Party time. Wyróżnia się ona spośród pozostałych, przede wszystkim rodzajem. To jedyną gra, która nie należy do grupy gier logicznych, a imprezowych. Polega na odgadywaniu słów ukrytych pod kolejnymi kartami losowanymi przez graczy. Zadanie utrudnione jest, gdyż gracz nie może użyć słowa, które opisuje, a jedynie wszelkie. Inne synonimy i wyrazy podobne.

Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 11go roku życia, jednak wykorzystać możemy jej znacznie wcześniej, jeśli nasze dziecko posiada na tyle bogate słownictwo. W grze nie ma określonej maksymalnej liczby graczy, dlatego świetnie sprawdzi się ona podczas spotkań towarzyskich czy imprez typu urodziny czy sylwester. Na rozegranie partyjki gry potrzebujemy około godziny czasu, a więc czas niezwykle optymalny. Jeśli zależy nam na dłuższych rozgrywkach, możemy grę ponowić. W zestawie prócz pionków i planszy znajdziemy karty ze słowami, które należy opisywać za pomocą innych słów podobnych. W grze znajdziemy także klepsydrę która odmierzać możemy czas przeznaczony na odgadniecie jednego słowa.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe dla młodzieży wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online