Najlepsze gry planszowe kooperacyjne dostępne na rynku? Sprawdź dzisiejszy poradnik zakupowy i zwróć uwagę na ranking gier kooperacyjnych planszowych na rok 2024!

Spotykając się ze znajomymi czy też z rodziną bardzo często szukamy sposobów na urozmaicenie czasu i uniknięcia nudy. Jeśli nigdy nie graliśmy w gry kooperacyjne, to jest to z pewnością sposób na przetestowanie czegoś nowego. Osoby, które od wielu lat są fanami tego typu rozgrywki doskonale wiedzą jak gry planszowe i karciane potrafią zdywersyfikować czas i wprowadzić nieco świeżości.

Jednakże, rynek wypełniony jest najróżniejszymi produkcjami planszowymi czy też karcianymi. Z tego względu trudno jest jednoznacznie wskazać na produkcję najlepszą będącą kompromisem pomiędzy łatwą obsługą, wciągającą rozgrywką, a także sporą dozą konfiguracji i dostosowania zasad do własnych wymagań. Aby więc zaoferować wam najciekawsze gry kooperacyjne planszowe, ranking przygotowany przez nas na rok 2024 pozwoli wam zapoznać się z dostępną ofertą propozycji najpopularniejszych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Pandemic: Lekarstwo

9.9

Tania


 

 

Spirit Island

9.8

Droga


 

 

Imperial 2030

9.7

Średnia

Aeon's End Legacy

9.6

Średnia


 

 

Specjaliści mieli na uwadze wyłącznie gry towarzyskie planszowe i karciane, które zyskały światową renomę z uwagi na przemyślaną rozgrywkę i wciągający styl. Przy wyborze tych produkcji bardzo ważne było sprawdzenie rekomendowanego wieku graczy jak i minimalnej i maksymalnej ilości. Ponadto, sprawdziliśmy też oceny i opinie, a także poziom trudności i rodzaj rozgrywki.

Pandemic (Pandemia): Lekarstwo (Gra Planszowa)

gry planszowe kooperacyjne

Najciekawszą pozycję stanowi gra kościana Pandemic: Lekarstwo. Jest to gra oparta o kultową „Pandemię”, nie stanowi jednak jej rozszerzenia; jest to samodzielna gra. Produkt przeznaczony dla 2- 5 osób oraz dzieci, które skończyły osiem lat. Czas gry wynosi około trzydziestu minut. Gra jest łatwiejsza od podstawowej „Pandemii”, dlatego sprawdzi się również dla dzieci w wieku szkolnym.

Zestaw składa się z 48 kości infekcji, woreczka, 7 pionków, 7 kart postaci, 37 kości graczy, 6 żetonów regionów, Centrum Badawczego, dwóch strzykawek, żetonu DCD, 10 kart zdarzeń, karty chorób uleczalnych oraz przejrzystej instrukcji w języku polskim. Kości występują w różnych kolorach. Wszystkie opisy kart i żetonów są w języku polskim.

Gracze wcielają się w osoby należące do zespołu lekarzy wyspecjalizowanych w chorobach zakaźnych. Zadaniem graczy jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii i ewentualnym wyeliminowaniu danej choroby. Jest to dosyć losowa gra, niezbyt trudna, ale wymagająca dużej kooperacji pomiędzy uczestnikami i wykorzystania umiejętności logicznego myślenia. Autorami produkcji są Matt Leacock i Tom Lehmann.

R

Zalety

• Łatwiejsza niż pierwowzór;
• Samodzielna – nie potrzebuje gry podstawowej;
• Atrakcyjna graficznie.
Q

Wady

• Krótki czas rozgrywki.

Spirit Island edycja polska GRA PLANSZOWA

gry kooperacyjne

Spirit Island to gra planszowa autorstwa R. Erica Reuss’a. Niewątpliwą zaletą produkcji jest tryb solo – istnieje możliwość przeprowadzenia rozgrywki w pojedynkę. Rozgrywka towarzyska zaczyna się od dwóch osób, a czynny udział może w niej brać maksymalnie sześć osób. Czas potrzebny na rozgrywkę to od 90 do 120 minut w zależności od ilości graczy.

Tytuł jest skierowany do zaawansowanych graczy, ponieważ cechuje go wysoki poziom trudności. Dzieci mające 13 lat mogą uczestniczyć w grze pod nadzorem dorosłych. Gra charakteryzuje się niskim poziomem losowości i bardzo wysokim poziomem interakcji pomiędzy uczestnikami. Fabuła pozycji toczy się na wyspie zamieszkiwanej przez duchy i rdzennych mieszkańców zwanych Dahanami.

Zadaniem uczestników jest ochrona wyspy przed najeźdźcami – w tym celu gracze będą musieli wejść w kooperację z duchami i mądrze wykorzystywać ich unikalne umiejętności. Istnieje możliwość stopniowania poziomu trudności.

Obszerny zestaw składa się z planszy najeźdźców, 4 plansz wyspy, 8 plansz duchów, 4 planszy scenariuszy, 3 plansz przeciwników, 36 kart pomniejszych mocy, 22 kart większych mocy, 32 kart unikalnych mocy, 2 kart zarazy, 15 kart strachu, 15 kart najeźdźców, 8 kart pomocy, 4 kart postępu mocy, 2 separatorów poziomu terroru, 3 znaczników przeciwników, 40 odkrywców, 32 osad, 20 miast, 38 znaczników zarazy, 36 wiosenek Dahan, 52 żetonów obecności, 12 znaczników jednorazowych zdolności, 20 znaczników strachu oraz 32 znaczników energii.

R

Zalety

• Piękna oprawa graficzna;
• Możliwość grania w trybie solo;
• Bardzo dużo elementów w zestawie.
Q

Wady

• Skomplikowana rozgrywka.

Imperial 2030 (Gra Planszowa)

gry towarzyskie planszowe

„Imperial 2030” to kooperacyjna gra planszowa z serii Egmont Geek skierowanej do zaawansowanych graczy. Gra wymaga logicznego myślenia i wykonywania zaawansowanych operacji myślowych. Również interakcje między graczami są na wysokim poziomie – bez odpowiedniej współpracy gra nie będzie możliwa do ukończenia. Produkt przeznaczony dla 2 – 6 graczy.

Edycja Imperial 2030 powstała w oparciu o „Imperial” jest jednak samodzielną produkcją. Fabuła gry polega na walce sześciu kontynentów/państw o bycie międzynarodową potęgą – walczą USA, Europa, Chiny, Indie i Brazylia. Uczestnicy gry wcielają się w inwestorów, którzy po cichu będą wpływać na losy wyżej wymienionych mocarstw. Gra uczy inwestowania i przewidywania operacji finansowych na dużą skalę. Zadaniem jest szukanie inwestycji z najlepszą stopą zwrotu.

W pudełku zawarto wszystkie niezbędne elementy do rozgrywki, a są to plansza, 54 karty zobowiązań, 90 flag, 6 kart z flagami, karta inwestora, 130 sztucznych banknotów, instrukcja, wprowadzenie do gry, 48 armii, 48 flot, 24 fabryki, 18 znaczników oraz jeden znacznik tury. Wymienione elementy są plastikowe i drewniane. Cały zestaw waży 1,5 kilograma. Jest to gra, która zajmuje stosunkowo dużo czasu, ponieważ potrzeba minimum 120 minut, aby ją ukończyć.

R

Zalety

• Uczy inwestowania;
• Interesująca rozgrywka;
• Wymaga opracowania dobrej strategii.
Q

Wady

• Rozgrywka zajmuje dużo czasu.

Aeon's End Legacy (edycja polska) 

gry kooperacyjne planszowe ranking

Aeon’s End Legacy to gra kooperacyjna karciana opierająca się na zasadach podobnych do „Aeon’s End”, ale nie wymagająca pierwowzoru. Pozycja zalicza się do gier fantasy oraz science fiction i można w nią grać samodzielnie lub w cztery osoby. Minimalny wiek gracza to 14 lat. Czas potrzebny do odbycia rozgrywki wynosi od około 60 do 90 minut.

Uczestnicy wcielają się w magów, a każdy z nich posiada inne umiejętności. Gracze w trakcie rozgrywki będą się rozwijali, aby stać się tzw. magami bram. Uczestnicy przejdą w sumie siedem kampanii – każda kampania jest rozdziałem przygody i wymaga stawienia czoła innemu wrogowi. Co ciekawe zasady gry zmieniają się w trakcie jej trwania, co stopniuje również poziom trudności.

Gra składa się z 50 żetonów wartości (o różnych wartościach), 2 żetonów kolejności, 2 wskaźników życia Nemezis i Gravehold, 4 kart pomocy, 15 kart tur, 12 talii kart, 11 przekładek, 12 bram, 4 arkuszy magów, 4 opisanych pudełek, 7 kopert rozdziałów, arkusza przygotowania, 7 arkuszy suplementów oraz przejrzystej i czytelnej instrukcji w języku polskim.

R

Zalety

• Możliwość gry w pojedynkę;
• Rozwój postaci i kampanii;
• Ciekawa fabuła.
Q

Wady

• Bardzo skomplikowana.

Najlepsze gry planszowe kooperacyjne 2024, czyli jakie? Zanim wybierzesz jedną z ofert, zwróć uwagę na te porady!

Nieważne czy planujemy kupić grę kooperacyjną w formie planszówki czy też karciankę – warto jest sprawdzić wszystkie dostępne opcje spełniające nasze kryteria, aby cieszyć się właściwie dostosowaną produkcją. Choć istnieje wiele różnych typów tytułów, które z uwagi na swoją rozgrywkę znacząco różnią się od swojej konkurencji, to i tak warto też przyglądać się klasycznym rozwiązaniom tylko w nowej odsłonie.

Jak jednak mieć pewność, że gry towarzyskie planszowe, które wpadły nam w oko, rzeczywiście będą atrakcyjne dla całej rodziny czy dla naszej grupy znajomych? Trudno jest, rzecz jasna, wskazać świetną opcję bez uprzedniego jej przetestowania. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki wykorzystaniu szeroko dostępnych opinii i ocen z wiarygodnego źródła możemy określić czy dana gra planszowa kooperacyjna będzie dobra czy też nie.

Oprócz samej oceny społeczności, przy wyborze właściwej planszówki jest zweryfikowanie rekomendowanego wieku gracza. Niektóre gry są nieco bardziej skomplikowane, a ich poziom trudności – nie tyle zasad co samej rozgrywki – może sprawiać trudności nawet bardziej wprawionym graczom. Ponadto powinniśmy też przyjrzeć się czasu trwania jednej rozgrywki, bo to też może wskazać nam na dynamikę. Więcej informacji znajdziemy tutaj:
https://polskatimes.pl/gry-planszowe-ktore-wybrac-swietny-pomysl-na-spedzenie-czasu-z-najblizszymi/ar/c11p1-21098021

gry planszowe i karciane

Opinie i cena gier planszowych kooperacyjnych czy też karcianek

Feedback, który pochodzi od innych graczy, może okazać się bardzo ważny w przypadku zakupu gier planszowych kooperacyjnych czy też takich, w których rywalizacja ma znaczenie. Dzięki ocenom innym użytkowników możemy określić czy produkcja spełniła ich oczekiwania czy też nie.

Warto przy tym zauważyć, że opinie różnych osób mogą się znacząco różnić w przypadku jednej gry. Spowodowane jest to przez subiektywne doświadczenia, jakie każdy gracz może odczuwać podczas grania czy też liczbę graczy obecnych w grze i atmosferę. To wszystko sprawić może, że nawet najbardziej wciągająca gra okaże się płytka.

Aeon's End Legacy (edycja polska)

gry kooperacyjne planszowe ranking

Pandemic (Pandemia): Lekarstwo (Gra Planszowa)

gry planszowe kooperacyjne

Następnym kryterium będzie wiek

Bardzo istotną rzeczą podczas sprawdzania ciekawych gier jest zwrócenie uwagi na rekomendowany wiek gracza. Choć wydawać by się mogło, że ten parametr jest najmniej istotny, to bardzo często wskazuje nam na poziom trudności gry. Chodzi tutaj przede wszystkim o to czy będziemy w stanie zrozumieć produkcję i poznać wszystkie zasady gry.

Niektóre tytuły przystosowane są dla młodszych odbiorców dzięki zastosowaniu o wiele prostszych reguł. Dzięki klarownej podstawie, możemy szybko rozpocząć rozgrywkę i nie martwić się o niezrozumiałe segmenty, które z pewnością w grach dla użytkowników 16-18 czy 18+ mogłyby się pojawić.

Poziom trudności też ważny

Skoro już wspomnieliśmy o poziomie trudności, to warto też przyjrzeć się temu jak bardzo interesująca nas oferta jest konfigurowalna. Czy istnieje sposób na uniknięcie niektórych mechanik w celu przyspieszenia rozgrywki i jej ułatwienia? A może wprost przeciwnie – stosując się do szczegółowych zasad możemy utrudnić grę tak, aby stanowiła wyzwanie?

Poziom trudności powinien być dopasowany do naszych własnych preferencji i odpowiadać zastosowaniu. Jeśli będzie to jedynie dodatek do spotkań przy pizzy czy piwie, to z pewnością gra prostsza, w której nie jest wymagane pełne skupienie przez ponad godzinę będzie rozwiązaniem lepszym.

Jeśli natomiast poszukujemy gry dla bardziej wprawionych użytkowników, którzy cieszyć się będą z każdego wyzwania, to dodatkowe scenariusze przygotowane przez autorów czy też utrudnienia przez wykorzystanie mniejszej ilości gadżetów lub innych akcesoriów będą nad wyraz ważne.

Spirit Island edycja polska

gry kooperacyjne

Czas trwania gry, a dynamika

Następnym kryterium, jakie będzie istotne zarówno w przypadku gier planszowych i karcianych, to czas trwania gry. Jest to, rzecz jasna, mocno szacowana liczba. Może jednak pomóc nam wskazać, podobnie jak i poziom trudności, czy wybrana przez nas gra planszowa kooperacyjna będzie na długie wieczory czy może po prostu na “rozruszanie” towarzystwa.

Gry krótkie to takie, które przeważnie kończą się do pół godziny. Średniakami nazywamy produkcje, w których finalny ruch wykonamy do, mniej więcej, godziny. Produkcje dłuższe mogą się dłużyć i nawet dwie godziny nie starczy, aby ostatecznie rozwikłać zagadkę, pokonać wroga, czy też prześcignąć innych uczestników.

Warto też zauważyć, że niektóre produkcje pozwolą nam przyspieszyć rozgrywkę czyniąc ją bardziej dynamiczną. Inne natomiast pozwolą na wydłużenie gry poprzez dodanie drugiej talii kart, ograniczenie ilości ruchów czy po prostu korzystanie z jednej kostki.

Najlepsza gra planszowa kooperacyjna – podsumowanie rankingu 2024

Z pewnością trudno jest jednoznacznie wskazać na grę planszową o najlepszych cechach. Jeśli jednak zależy nam na przystępnej produkcji, która nie wymaga przy tym zbyt dużo miejsca i idealnie się sprawdzi zarówno na lekkie spotkania jak i wielogodzinne gry ze znajomymi, to Pandemic (Pandemia): Lekarstwo (Gra Planszowa) wydaje się opcją najciekawszą.

Jeśli szukamy alternatywy dla zwycięzcy rankingu 2024, to zachęcamy do sprawdzenia tego co mają do zaoferowania pozostałe propozycje z zestawienia. Alternatywnie, kierując się ulubioną tematyką i powyższymi wytycznymi, możemy sami rozpocząć poszukiwania i wybrać tytuł idealny dla nas i naszych bliskich.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe kooperacyjne wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online