Gry planszowe, niezależnie od wieku dziecka wzbudzają zainteresowanie i są doskonałą rozrywką, w pełni zastępującą gry komputerowe oraz inne multimedialne gadżety. Planszówki na etapie rozwoju dziecka, stanowią także źródło edukacji poprzez zabawę. Gry planszowe nie tylko pobudzają wyobraźnie, ale także korzystnie wpływają na rozwój dziecka, kształtując przy tym umiejętności, które dziecko posiada, lub które chcemy u niego szczególnie wypracować. Ośmiolatek potrafi już przez dłuższy czas skupić i w pełni poświęcić swoją uwagę na wykonywaną czynność, dlatego warto wdrożyć granie w planszówki do codziennego życia. Pozwoli to nie tylko miło spędzić czas razem z dzieckiem, ale także pomoże mu w innych sferach edukacji. NA rynku dostępnych jest wiele planszówek, niektóre z nich rozwijają logiczne myślenie, inne uczą biznesowego podejścia w życiu, a jeszcze inne działania pod presją czasu.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Monopoly Classic

9.9

Droga


 

 

MILIONERZY WYZWANIE

9.8

Średnia


 

5 SEKUND

9.7

Tania


 

 

SPIN MASTER JUMANJI

9.6

Droga


 

 

GORĄCY ZIEMNIAK

9.5

Tania


 

 

Wsiąść do pociągu

9.4

Droga


 

 

Gry planszowe dla dzieci – ranking 2024

W dzisiejszym rankingu zebraliśmy propozycje najlepszych gier planszowych z myślą o 8 – latkach. Wśród nich znajdziemy zarówno propozycje, które będą idealne na szybką, wieczorną rozgrywkę, jak i te które zajmą nam nieco więcej czasu. Oto one:

Milionerzy wyzwanie dorośli vs dzieci

Gra planszowa Milionerzy wzorowana jest na popularnym w wielu krajach teleturnieju o tej samej nazwie. Za sprawą tej planszówki, mamy okazję poczuć się jak w studio telewizyjnych, gdzie odpowiadamy na pytania. Pytania podzielone są na trzy stopnie trudności: Łatwe, średni i trudne. W zależności od sposobu rozegrania planszówki możemy grać w trybie rodzice vs dzieci lub dzieci vs dzieci. Drużyna może składać się nawet z 4 osób. W przypadku wariantu dorośli vs dzieci, grę rozpoczyna przedstawiciel drużyny dzieci. Przedstawiciel z drużyny przeciwnej losuje kartę oraz zadaje pierwsze pytanie wraz z 4 odpowiedziami. Jeśli uczestnik prawidłowo odpowie na pytanie, kolejne zadawane jest następnemu uczestnikowi. Drużyna może kontynuować odpowiedzi, aż do momentu popełnienia błędu lub udzielenie 5 prawidłowych pod rząd. Każda prawidłowa odpowiedź powoduje, że pionek drużyny przesuwa się do góry. W przypadku rozgrywki w wariancie dzieci vs dzieci grę rozpoczyna ta drużyna, w której Kapitan jest młodszy. Warto pamiętać, że gdy rozgrywka jest prowadzona pomiędzy dziećmi, cała drużyna naradza się,  a tylko Kapitan odpowiada na pytania. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wariancie rozgrywki zwycięska drużyna otrzymuje złoty banknot Milionerów. Jeśli któryś z uczestników nie jest pewien swojej odpowiedzi ma możliwość skorzystania z jednego z dostępnych kół ratunkowych: 50/50 czyli odrzucenie dwóch błędnych odpowiedzi, konsultacja, polegająca na poproszenie swojej drużyny o podpowiedz, zamiana pytania, oraz poszukaj odpowiedzi, czyli możliwość skorzystania z pomocy w postaci encyklopedii czy internetu. W zestawie znajduje się plansza do gry, 330 kart Pytanie i Odpowiedź Dzieci, 330 kart Pytanie i Odpowiedź Dorośli, 8 żetonów kół Ratunkowych, 2 znaczniki drużyn, 4 pionki, złoty banknot.

R

Zalety

– duży wybór pytań o różnym stopniu trudności;
– możliwość gry zarówno w drużynach jak i w 2 osoby;
– dostosowana do różnych grup wiekowych;
Q

Wady

– po pewnym czasie odpowiedzi na pytania są już znane.

Gra planszowa 5 sekund

Gra 5 sekund to doskonała propozycja na wspólne spędzenie czasu, zarówno rówieśników, jak i rodziców z dziećmi. Gra polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania, które losujemy z umieszczonego obok planszy pudełka z planszami. Pytania nie należą do najtrudniejszych, jednak klepsydra starannie odmierza nasz czas. Do dyspozycji mamy zaledwie 5 sekund. Nawet najprostsze pytanie w połączeniu ze stresem związanym z upływającym pytaniem może nas pogrążyć. Pytania zazwyczaj dotyczą wymienienia 3 przykładów odpowiedzi. Za poprawnie udzieloną odpowiedz, przesuwamy swój pionek po planszy. W przypadku braku, częściowej lub błędnej odpowiedzi, kolejka przechodzi na kolejnego gracza. Kolejny gracz również musi odpowiedzieć na pytanie, na które pierwszy zawodnik nie zdołał odpowiedzieć. Wygrywa najlepszy, czyli w tym przypadku osoba, która jako pierwsza dotrze do mety, czyli udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi. Do gry musimy mieć minimum dwóch współzawodników, a maksymalna ilość graczy to 6. W zestawie znajdziemy 372 karty z pytaniami, 6 kart Następny, 6 kart Zmiana, 6 pionków, czasomierz odmierzający 5 sekund, planszę oraz instrukcję.

R

Zalety

– duża ilość pytań, pozwala na wiele godzin gry bez obawy o nudę;
– pobudza refleks;
– ćwiczy refleks i umiejętność kojarzenia;
Q

Wady

– miękkie karty, które po pewnym czasie mogą się niszczyć.

Gra planszowa Monopoly Classic

Gra Monopoly od wydawnictwa Hasbro to zaktualizowane wydanie popularnej już planszowki. Ta kultowa pozycja, rozpoznawana jest na całym świecie. Gra ta polega na handlu nieruchomościami. Okrążając planszę po uprzednim rzucie kostką mamy możliwość zakupu oraz sprzedaży poszczególnych ulic, placów czy alei. Na poszczególnych polach, których jesteśmy właścicielami, mamy możliwość postawienia domów czy hoteli, dzięki czemu każdorazowy postój pozostałych uczestników gry będzie dla nich kosztowny, a nam przyniesie dodatkowe zyski. Jednak los lubi być przekorny i to, że aktualnie jesteśmy milionerami, nie oznacza, że za chwilę nie będziemy niewypłacalni. Gra nie tylko uczy zarządzania pieniędzmi, ale także pozwala nauczyć się zachowań stricte biznesowych. Nowa wersja gry Monopoly została wzbogacona o trzy dodatkowe gumowe pionki. Teraz do wyboru mamy jeden spośród 8 dostępnych pionków w kształcie kaczki, dinozaura, pingwina, psa, kota, cylinder, samochód wyścigowy i statek. Gra ta, od lat cieszy się popularnością i inspiracją do powstawania kolejnych wersji. W pudełku prócz planszy i pionków znajdziemy także 28 kart własności, 16 kart Szansa, 16 kart Kasa społeczna, 32 domy, 12 hoteli, banknoty, kostki do gry oraz instrukcję.

R

Zalety

– pozycja kultowa od wielu lat;
– uczy podstaw biznesu;
– ciekawe pionki;
Q

Wady

– wysoka cena.

Propozycja od firmy Spin Master do gra przeznaczona dla 2-4 dzieci w wieku powyżej 5 roku życia. Fabułą tej gry została w realistyczny i wierny sposób oparta na książce oraz filmie o tym samym tytule. Jest więc doskonałym pomysłem na prezent dla tych, których zaciekawiła powyższa pozycja czytelnicza lub filmowa. Starcia nosorożców, lwi pościg czy polowanie na krokodyle to tylko jedne z licznych przygód, jakie czyhają na graczy podczas rozgrywki. W grze posługujemy się ośmioboczną kostką, a także odkrywamy karty niebezpieczeństwa. Do dyspozycji mamy także dekoder, dzięki któremu rozszyfrować możemy tajne wiadomości, a tym samym ustrzec się przed końcem świata. Dżungla jednak rządzi sie swoimi prawami, a najważniejsze to postępować w zgodzie z założonym planem oraz wykonywać poszczególne zadania w miarę możliwości jak najszybciej, gdyż czas działa na naszą niekorzyść. Jeśli pola końca świata wypełnia się, zanim któryś z graczy dotrze do centrum i krzyknie Jumanji, wszyscy przegrają. W zestawie znajdziemy planszę, 4 drewniane klocki, figurkę nosorożca, klepsydrę, kostkę z cyframi, 30 kart niebezpieczeństwa, 4 kostki ratunkowe, dekoder kart, arkusz do oznaczania oraz instrukcje.

R

Zalety

– oparta na książce i filmie Jumanji;
– wysoka jakość wykonania;
– świetne grafiki;
Q

Wady

– gra bardzo uzależniona od losowości;

Gra planszowa Gorący ziemniak familijny

Gorący ziemniak to wspaniała familijna gra, która sprawi wiele radości i wywoła uśmiech na twarzach graczy. Planszę należy umieścić na stole, najniższy z graczy rozpoczyna rozgrywkę. Osoba, która znajduje się po prawej stronie gracza posiadającego ziemniaka w domu, bierze pierwszą kartę z talii i czyta na głos pytanie, które się na niej znajduje. Następnie wykonuje ruch bączkiem lub uruchamia specjalną aplikację, która dołączona jest do zestawu z grą do zainstalowania na telefon. Kolejni gracze odpowiadają na to samo pytanie, przekazując sobie z rąk do rąk ziemniaka w ruchu zgodnym ze wskazówkami zegara. Osoba, która będzie trzymać pluszową maskotkę ziemniaka podczas gry bączek przestanie się kręcić lub aplikacja odpowiednio to zasygnalizuje, musi przesunąć swój pionek niżej na planszy. Jeśli nie odpowiemy na pytanie, automatycznie trzymamy ziemniaka do tego czasu, aż bączek lub aplikacja nie zasygnalizuje o skończonym czasie. Osoba, której pionek jak najdłużej będzie utrzymywał się na planszy, wygrywa. W zestawie znajdziemy planszę, pluszowy Gorący Ziemniak, 165 kart pytań, 8 pionków, bączek oraz instrukcję.

R

Zalety

– emocjonująca gra;
– możliwość wyboru pytania spośród 4 z karty;
– zróżnicowany poziom trudności pytań;
Q

Wady

– kręcenie bączkiem niewygodne dla najmłodszych graczy.

Gra planszowa Wsiąść do pociągu. Europa

Wsiąść do pociągu: Europa to druga część popularnej gry o kolejowej przygodzie po kolejnych europejskich krajach. Gracze podczas rozgrywki zbierają kolejne karty, dzięki którym mogą budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i pokonywać kolejne odległości na mapie Europy. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punków, które przyznawane są między innymi za zajęcie trasy pomiędzy dwoma sąsiadującymi miastami, realizację biletu na zajętych trasach, stworzenie najdłuższej trasu oraz każdy wybudowany dworzec. Każdy gracz na start otrzymuje 45 wagoników, 3 dworce, a także drewniany znacznik punktacji. Kiedy gracz zdobywa kolejne punkty podczas rozgrywki, przesuwa swój znacznik o odpowiednią liczbę pól. Gracz otrzymuje także 4 karty pociągów i jedną kartę z talii biletów. Podczas rozgrywki możemy wykonać jedną z czterech akcji: dobranie kart pociągów, zajęcie trasy, dobranie biletów lub budowa dworca. Całość gry jest bardzo intuicyjna, a rozgrywka to świetny trening dla umysłu. W zestawie z grą znajdziemy: planszę przedstawiającą mapę Europy z 1900 roku, 240 kolorowych figurek wagonów, 15 kolorowych figurek dworców, 110 kart pociągów, 46 kart biletów, 5 drewnianych znaczników punktacji, instrukcję oraz kod dostępu Days of Wonder.

R

Zalety

– wysoka jakość elementów;
– przejrzyste i proste zasady gry;
– dużo zapasowych figurek wagonów;
Q

Wady

– brak polskich nazw miast na mapie;
– potrzeba dysponowania dużą ilością miejsca.

Najlepsze gry planszowe dla 8 – latka

Dzisiejszy ranking gier planszowych dla 8 – latka zawiera wiele ciekawych pozycji. Znajdziemy tu zarówno tańsze, jak i droższe gry, a wśród nich takie, w które grać możemy pojedynczo lub grupowo. Wszystkie najważniejsze cechy poszczególnych planszówek, dla ułatwienia zebraliśmy w formie wygodnej tabeli.

Cecha produktu

Milionerzy wyzwanie dorośli vs dzieci

Gra planszowa 5 sekund

Gra planszowa Monopoly Classic

Gra Jumanji

Gra planszowa Gorący ziemniak familijny

Gra planszowa Wsiąść do pociągu. Europa

Wiek dziecka

8+

8+

8+

5+

8+

8+

Ilość graczy

2 – 4

3 – 6

2 – 6

2 – 4

2 – 8

2 – 5

Plansza

prosta, uboga w grafikę

prosta, uboga w grafikę

prosta, minimalna grafika

prosta, ciekawa szata graficzna

prosta, z grafiką w tle

grafika mapy, estetyczne odwzorowanie

Przewidywany czas gry

do godziny

do 30 minut

do 2 godzin

do godziny

powyżej 2 godzin

do godziny

Dodatkowe akcesoria

karty, żetony, banknot

karty, pionki,czasomierz

karty, domki, hotele, banknoty, pionki

pionki, figurki, kostki, dekoder, karty

pluszowy ziemniak, bączek, karty

karty, figurki, znaczniki punktacji

 

Cechy, jakimi wyróżniają się poszczególne pozycje, są niezwykle ważne podczas wyboru gry dla dziecka. Przyjrzyjmy się im bliżej.

G

Wiek dziecka

Dostosowanie gry do wieku dziecka powtarzane jest jak mantra do znudzenia. Jednak jest to kluczowy parametr, od którego należałoby zacząć poszukiwania pozycji dla naszej pociechy. Wpływ dopasowania planszówki do wieku jest przeogromny. Właściwy dobór gry pozwoli na jeszcze szybszy rozwój naszej pociechy, a także sprawi, ze dziecko będzie chętniej sięgało po pozycje, jaką mu zakupiliśmy.

G

Ilość graczy

Wśród dostępnych na rynku gier planszowych znajdziemy takie, które rozegrać możemy samodzielnie lub z współzawodnikiem, a także takie, które wymagają rozgrywek drużynowych. W zależności od osobistych preferencji gracza oraz sposobu używania planszówki wybrać możemy interesującą nas opcję. Jeśli gra zakupiona jest z przeznaczeniem na imprezy okolicznościowe, warto zakupić planszówkę, która daje możliwość rozgrywki w jak największym gronie osób.

G

Plansza

Tutaj nie ma co się wiele rozwodzić. Na rynku dostępne są gry o lepszej i gorszej oprawie graficznej. Najważniejsze jednak w planszówce jest to, żeby była ona czytelna, bo często gramy w nie wieczorami, przy słabym oświetleniu.

G

Przewidywany czas gry

Bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest orientacyjny czas jaki musimy poświęcić na rozgrywkę. Jeśli szukamy zajęcia na długie jesienne czy zimowe wieczory lub gry, w którą możemy zagrać podczas świąt czy urodzin, warto wybrać te, które wymagają więcej czasu. Pozwalają one uczestnikom na miłe spędzenie wspólnego czasu. W biblioteczce gier dziecka, nie powinno zabraknąć także pozycji, w które może zagrać z rodzicami lub rodzeństwem przed snem. Warto pamiętać, że gry rozwijają i nigdy nie jest tak, że mamy ich w nadmiarze.

G

Dodatkowe akcesoria

Niemalże każda gra posiada akcesoria wspomagające rozgrywkę. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość wykonania, gdyż wielorazowe używanie często może spowodować niszczenie poszczególnych elementów zestawu.

Monopoly Classic – nasz wybór 2024

Wybór jednej gry zawsze jest trudnym wyborem, szczególnie kiedy konkurencja jest tak bardzo poważna. Nasz wybór padł na kultową pozycję, która znana jest od wielu pokoleń na całym świecie, a mianowicie grę Monopoly. Planszówka ta idealnie wpisuje się w rozwój 8 – letniego dziecka, gdyż nie tylko uczy podstaw prowadzenia własnego biznesu, ale także podstawowych operacji pieniężnych. Na rozegranie rozgrywki potrzebujemy do 2 godzin czasu, więc jest ona świetną pozycją na rodzinne granie podczas świąt czy innych uroczystości. Dodatkowo, wykonana została z wysokiej jakości materiałów, co pozwala na korzystanie z niej przez wiele lat, a czasem nawet i pokoleń.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe dla 8 latka wybrać
Average rating:  
 4 reviews
 by Noemi

Hmm...mam dylemat,bo mój syn ma 7 lat i obawiam się, że te gry dla 8+ mogą mu nie podpasować. Chyba zamówie Jumanji, bo z taeli wynika, że jest dla 5+.

 by wielkopolska pyrka

Jaki mieszkanka wielkopolski oczywiście wybieram grę gorący ziemniak. Po naszemu powinna być to gorąca pyra 😉 A tak całkiem poważnie - gra przetestowana przez dziecko znajomych - zadowolone.

 by wakacyjny deszcz

W tym roku wybieramy się na wakacje nad polskie morze. Wiadomo jaka pogoda może nas spotkać....Zainwestujemy więc w planszówki, a konkretnieMonopoly i Milionerów, czyli wasze podium. Moim zdaniem jedne z najlepszych planszówek dla rodziny.

 by Monopolomaniaczka

Umieszczenie Monopoly na 1 miejscu jak najbrdziej na plus. Sama uwielbiałam w dziecińswtie w to grać. Moje dzieciaki podzielają mój entuzjazm.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online