Wilgotność powietrza jest to ilość pary wodnej w powietrzu. Jest to bardzo ważny parametr, który określa jakość powietrza. Chcesz się dowiedzieć, jaka jest optymalna wartość wilgotności w naszych domach i mieszkaniach? Sprawdź, jak zachować tą wartość stałą, bez względu na pogodę za oknem.
Wilgotność powietrza w domu
Mimo, że wilgotność powietrza kojarzy nam się z wilgocią, a ta jest dość nieprzyjemnym zjawiskiem, to optymalna wilgotność powietrza odgrywa ogromną rolę w naszych domach. Dzięki odpowiedniej wilgotności powietrza dobrze nam się oddycha i czujemy się komfortowo.
Jak mierzona jest wilgotność powietrza?
Wilgotność powietrza w mieszkaniu i w każdym innym miejscu na ziemi mierzona jest tak samo. Jest to procentowy stosunek ilości pary wodnej w powietrzu do maksymalnej jej ilości, jaka może wystąpić w danych warunkach. Maksymalna ilość pary wodnej w powietrzu jest zależna od temperatury.
Co to znaczy? Jeśli ochłodzisz powietrze o kilka stopni, to mimo, że jest to nadal to samo powietrze, z taką samą ilością wody w postaci pary, to jego wilgotność się zwiększy. Zauważyć to można w chłodnych domach i piwnicach. Jeśli wejdziemy do piwnicy latem, to wilgotność powietrza jest tam wyższa. Dlatego, że w piwnicach mamy chłodniej niż na zewnątrz, to powietrze w niej wydaje się być wilgotne, a wręcz zatęchłe.
Mówiąc o wilgotności powietrza, mamy na myśli jej względną wartość. Jest to więc względna wilgotność powietrza. Wilgotność powietrza mierzymy specjalnymi przyrządami, które nazywają się wilgotnościomierzami.
Jaka powinna być wilgotność w domu?
Mimo, że często jest nam trudno utrzymać prawidłową wilgotność powietrza, ma ona dość szeroki zakres. Lekarze rekomendują, aby domach i mieszkaniach utrzymać wilgotność na poziomie od 40% do 60%. Dotyczy to także innych pomieszczeń, w których przebywamy. Zachowując względną wilgotność powietrza na tym poziomie zarówno w domu, jak i w pracy czy w pomieszczeniach, gdzie spędzamy wolny czas, dbamy o swój komfort i zdrowie.
Zastanawiasz się, jak powinno się więc regulować względną wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach? Najłatwiej robić to temperaturą. Zauważ, że w to w sezonie grzewczym najczęściej mówimy o suchym powietrzu w naszych mieszkaniach. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w nim znajdować. Dlatego też, by utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie, powinniśmy zachować stosunkowo stałą temperaturę powietrza.
Co robić, gdy powietrze jest suche?
O suchym powietrzu mówimy, gdy jego wilgotność jest niższa niż 40%. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym powietrze jest suche, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z czasem zaczniemy zauważać problemy z oddychaniem. Będzie nas drapać w gardle, może wystąpić wysuszenie śluzówki nosa, oraz oczu. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje.
Ucierpi także nasza skóra. Problemy skórne będą objawiać się swędzeniem, atopią, stanami zapalnymi, a nawet alergiami skórnymi. W ogóle alergicy są bardzo wrażliwi na suche powietrze. Sprawia ono, że w pomieszczeniu unosi się więcej drobnoustrojów oraz kurzu. Prócz alergików, szczególnie narażone na działanie suchego powietrza są małe dzieci.
Skutki suchego powietrza odczuje cały nasz dom. Elementy drewniane, porcelana, papier, wosk oraz warzywa i owoce mają zdolność absorbowania wilgoci. Jeśli powietrze jest za suche, mogą one się kurczyć, krzywić, a nawet pękać.
Jeśli ogrzewamy nasze mieszkania i zaczynamy odczuwać skutki zbyt suchego powietrza (mogą to być piekące oczy, spierzchnięte usta itp.) warto zastanowić się nad tym, jak powietrze t nawilżyć.
Bardzo skutecznym sposobem są nawilżacze powietrza. Istnieje mnóstwo rodzajów nawilżacza. Działają one na różne sposoby. Możemy wybrać ich wielkość, czy kolor. Niektóre to po prostu małe naczynia do powieszenia na kaloryferze, inne zaś są elektryczne. Niektóre mają funkcję oczyszczania powietrza, inne załączają się same, gdy tylko wilgotność spadnie. (Sprawdź nawilżacze tutaj).
Pogoda nam pomaga nawilżyć powietrze. W deszczowe dni, gdy temperatura w mieszkaniu wzrasta, a wilgotność maleje, wiele pań domu zaczyna w pomieszczeniach suszyć pranie. Jest to idealny sposób, by pranie było suche, a wilgotność powietrza wzrosła.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka tak zwany suchy nosek i podejrzewasz, że źródłem tego problemu jest zbyt suche powietrze, rozwieś na noc przy jego łóżeczku mokre czyste ręczniki, lub pieluszki. Sprawdź jednak, czy nie są one zbyt wilgotne, by woda z nich nie kapała.
Co jednak, jeśli powietrze jest zbyt wilgotne?
Problem ze zbyt wysoką wilgotnością może mieć różne źródła. Chwilowo zbyt wysoka wilgotność powstaje podczas gotowania, czy kąpieli. Może być także wynikiem złej izolacji domu, zalania, a nawet zbyt wysokiej wilgotności na zewnątrz, czy bliskiej obecności lasów, zbiorników wodnych. Wysoka wilgotność powietrza, czyli taka powyżej 60%, powoduje rozwój bakterii i grzybów w mieszkaniu.
Bakterie i grzyby rozwijające się w naszych domach, gdy mamy zbyt wysoką wilgotność, powodują bardzo nieprzyjemny zapach. Są one również niebezpieczne dla zdrowia, jeśli musimy przebywać w ich towarzystwie dłuższy czas.
Gdy w pomieszczeniu, gdzie się znajdujemy panuje zbyt wysoka wilgotność, ciężko nam się oddycha. Szybciej się męczymy i czujemy ogólny dyskomfort. W dodatku para wodna skrapla się na chłodniejszych elementach. Ta skroplona na ścianach, czy np oknach może przyspieszać rozwój grzybów i pleśni.
Zanim zaczniemy działać, spróbujmy sprawdzić, sąd wzięła się w naszym domu wilgoć. Jeśli jest wynikiem gotowania, rozwieszonego prania, czy kąpieli, najłatwiej przewietrzyć pomieszczenia, gdzie się pojawiła. jeśli zastanawiasz się, jak długo masz wietrzyć, to musisz wziąć pod uwagę to, czy na zewnątrz pada, oraz jak bardzo wilgotne powietrze masz w domu.
Jeśli jednak wilgotność powietrza przekroczyła normę z powodu np. zalania mieszkania, samo wietrzenie z pewnością nie pomoże. Także włączenie ogrzewania nie pomoże na dłuższą metę. Gdy ciepłe powietrze napełni się maksymalnie parą wodną, uniemożliwi dalsze wysychanie.
W takim przypadku konieczne jest zastosowanie osuszacza powietrza. (sprawdź osuszacze tutaj). Tak jak w przypadku nawilżaczy, również w tym przypadku mamy duży wybór.
Jeśli zauważyliśmy już na naszych ścianach pleśń i grzyby, samo osuszanie nie wystarczy. Należy pozbyć się ich za pomocą specjalnych środków przeciwgrzybiczych. Mają one często w swoim składzie chlor. Ten zaś skutecznie rozprawia się z grzybami i pleśnią.
Utrzymuj prawidłową wilgotność
Utrzymanie prawidłowej wilgotności i zarazem temperatury w mieszkaniu wpływa na dobre samopoczucie i komfort mieszkańców. Jeśli mamy problemy ze zbyt wysoką, lub zbyt niską wilgotnością, warto zadbać o to by wróciła ona do normy. Zbyt suche powietrze powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na infekcje, które w okresie jesienno-zimowym tak często nas atakują. Za duża wilgotność zaś może powodować, że w naszym domu zagości pleśń i grzyby. Długie przebywanie w ich towarzystwie może prowadzić nawet do pojawienia się u nas alergii, czy astmy. A wy? Jak radzicie sobie ze zbyt suchym, lub wilgotnym powietrzem w waszych domach?