Podjęłaś decyzję, że Twoje dziecko będzie karmione mlekiem modyfikowanym? Masz problem z laktacją i musisz podawać dziecku mieszankę? A może stosujesz karmienie mieszane, albo odciągasz pokarm i podajesz z butelki?

Każda historia jest inna, ale jeśli karmisz lub zamierzasz karmić swoje maleństwo butelką, musisz robić to w sposób najzdrowszy dla niego. Nie martw się, to naprawdę nie jest trudne!

Gdy dziecko przychodzi na świat, ssanie jest drugą rzeczą po oddychaniu, którą robi automatycznie. Dlatego, gdy podsuniesz mu smoczek – od razu chwyci go ustami i zacznie ssać.

Ty musisz tylko zadbać o bezpieczne i zdrowe karmienie. Z tego samouczka dowiesz się, jak karmić butelką.

Akcesoria

Te przybory dobrze mieć w domu, nawet jeśli nie planujesz karmić butelką. Życie bywa przewrotne, a laktacja kapryśna. Nie podejmuję tutaj tematu mleka modyfikowanego – lekarz pediatra podpowie, która mieszanka jest najzdrowsza.

N

Aby karmić butelką musisz mieć

  • przynajmniej dwie butelki,
  • 3-4 smoczki,
  • szczotkę do butelek – najlepiej z cienkim końcem do mycia smoczków,
  • płyn do mycia naczyń dedykowany niemowlętom,
  • ściereczki,
  • sterylizator lub zwykły garnek do wyparzania,
  • pojemnik na mleko „na wynos” i/lub termos.

Karmienie noworodka butelką różni się od karmienia starszych dzieci przede wszystkim ilością zjadanego mleka. Na początek zaopatrz się w wygodną, malutką butelkę. Podziałka na butelce musi się zaczynać już od 30 ml. Im większe dziecko, tym większa butelka.

ranking fotelików samochodowych 15-36

​ Najlepszy smoczek

Smoczki przeznaczone dla noworodków – mają najmniejsze otworki, aby mleko płynęło powoli. To zapobiega kolkom, nadmiernemu ulewaniu i zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia. Wolniejsze ssanie jest też zdrowsze pod względem rozwoju aparatu mowy.

Istotna jest również twardość smoczka. Zbyt miękki może utrudnić ssanie. Po za tym dużo lepsze są smoczki o szerokiej podstawie, zbliżonej do kształtu piersi. Taka forma zmusza dzidziusia do szerokiego otwarcia ust i dba o jego prawidłowy zgryz.

Zwróć uwagę, aby smoczek nie był zbyt długi. To powoduje cofanie języka i utrudnia przełykanie. Takie smoczki przydają się tylko w przypadku konkretnych wrodzonych wad.

Najlepszy sposób karmienia butelką

Jak karmić noworodka butelką? W pozycji jak najbardziej zbliżonej do tej, jaką przyjmuje dziecko karmione piersią.
Najwygodniejsza w tym wypadku jest tzw. pozycja klasyczna: podtrzymujesz plecy malucha swoim przedramieniem, podczas gdy jego głowa leży w Twoim zgięciu łokcia. Pupa jest zawsze niżej niż głowa, może leżeć na Twojej drugiej ręce.

Jeśli tylko jest to możliwe zadbaj o kontakt skóra do skóry. Potrzebujecie tego obydwoje. Podczas dotykania wydziela się oksytocyna, która odpowiada za pogłębienie więzi rodzica z dzieckiem. Karmić butelką z gołym torsem może i powinien także tatuś.

Kiedy już siedzicie wygodnie, dotknij smoczkiem wargi dziecka lub jego policzka – maluszek instynktownie otworzy buzię. Gdy obejmie wargami smoczek, przechyl butelkę tak, aby mleko wypełniało 2/3 smoczka. Do otworu nie może dopływać powietrze.

Jak długo podawać butelkę? Do momentu jak dzidziuś wypuści smoczek z ust i nie będzie go szukał. Nie namawiaj go, aby zjadł więcej niż potrzebuje.
Przy karmieniu butelką niemowlęta połykają sporo powietrza. Nawet jeśli używasz butelki antykolkowej, po każdym karmieniu potrzymaj chwilę dziecko w pionie. Jeśli nie usłyszysz beknięcia – spróbuj pomasować lub postukać delikatnie plecki malucha.

Zobacz, jak karmi butelką znany i lubiany fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Najczęściej popełniane błędy

  1. Karmienie na leżąco – gdy maluszek leży płasko na plecach, ryzyko zachłyśnięcia się wzrasta.
  2. Nie trzymanie butelki – nie wolno jej opierać o zwinięte ręczniki czy dawać małemu dziecku do rąk.
  3. Zostawianie jedzącego dziecka – większe dzieci świetnie sobie radzą w piciu samodzielnie z butelki. Nie znaczy to jednak, że możesz zostawiać malucha samego. Nadal może się zakrztusić.
  4. Karmienie przez sen – słyszałaś nie raz: „daj mu mleka to dłużej pośpi”. Nie rób tego.

​ Ile i jak często karmić dziecko butelką

Każde mleko modyfikowane ma na opakowaniu wskazówki dotyczące ilości, jaką zjada dziecko w kolejnych miesiącach życia. Ale pamiętaj, że każde dziecko ma inne potrzeby.

Najlepiej dla dziecka jest dostawać jedzenie wtedy, kiedy jest głodne. Tak jak w przypadku karmienia piersią na żądanie. Bez ustalonego grafiku. Podobnie jest z ilością.

Pamiętaj, że niemowlęta karmione mieszanką łatwo przekarmić. Takie dzieci częściej miewają nadwagę i otyłość w późniejszych latach. Tym bardziej nie zmuszaj malucha do jedzenia.

Mam nadzieję, że ten tekst, rozwiał wszelkie Twoje wątpliwości odnośnie tego, jak karmić dziecko butelką. Pamiętaj, że najzdrowiej jest dopasować karmienie do dziecka, a nie odwrotnie.

Jeśli uważasz, że artykuł jest dobrym źródłem informacji – przekaż go innym mamom. Daj znać w komentarzu jakie są Twoje doświadczenia w karmieniu.

Na podstawie: „Jest z nami dziecko. Poradnik początkujących rodziców” J. Szulc, wyd. Agora, W-wa 2018 r.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak karmić butelką
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online