Cesarskie cięcie – liczba porodów tą drogą w Polsce stale rośnie i niedługo co drugie dziecko przyjdzie w ten sposób na świat. Mimo to, niewiele kobiet decyduje się na cesarkę, bo taki ma kaprys. Najczęściej to wynik komplikacji ciąży, problemów zdrowotnych matki, złego przebiegu porodu lub konieczności ratowania życia dziecka lub mamy.

Jeżeli miałaś lub będziesz miała cesarskie cięcie, zapewne martwisz się o karmienie piersią. Chociaż dostępne na rynku mleko modyfikowane ma wspaniały skład, to wszystkie wiemy, że karmienie naturalne jest najzdrowsze dla dziecka. Ma też ogromne korzyści dla świeżo upieczonej mamy.

Pogląd, że poród przez cesarskie cięcie utrudnia lub nawet uniemożliwia karmienie piersią, jest szeroko rozpowszechniony. Dlatego wiele kobiet, jeszcze przed rozwiązaniem, zastanawia się jak pobudzić laktację po cesarce. Zapewniam Cię – możesz karmić piersią po cesarce, tak samo jak po porodzie naturalnym.

Ten artykuł wyjaśni wszelkie wątpliwości z tym związane. Opiszę mechanizm laktacji i powiem, co zrobić, żeby mieć pokarm po cesarce.

ranking fotelików samochodowych 15-36

Cesarka a problemy z laktacją

Na pewno znajdziesz wiele doświadczonych mam, które nie były w stanie wykarmić swojego dziecka, z powodu cesarskiego cięcia. Zwłaszcza wśród kobiet po czterdziestym roku życia. Problemy z laktacją nie mają absolutnie związku z wiekiem, ale ostatnie lata przyniosły znaczne zmiany w procedurach szpitalnych, a właśnie to będzie tutaj kluczowe.

Cesarka dawniej

Moja mama urodziła mnie przez cięcie – mówi, że mimo wielu godzin porodu nie chciało mi się wychodzić na świat. Dostała znieczulenie ogólne, więc nie była świadoma w trakcie operacji. Po wydobyciu mnie z brzucha mamy i zbadaniu przez lekarzy znalazłam się w pokoju pełnym innych noworodków. A mama dochodziła do siebie w innej sali.
Jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać się z takimi procedurami. Matka po cesarce nie miała kontaktu ze swoim dzieckiem, czasami nawet więcej niż dobę. Zwłaszcza jeśli jej stan wymagał dodatkowej opieki. Po za tym kobiety po cięciu nie wstawały z łóżka przez 2-3 dni.

Cesarka dzisiaj

Rzeczywistość szpitali położniczych zmieniła się znacznie przez ostatnie lata. Teraz trudno sobie wyobrazić sytuację, że mama nie dostaje od razu swojego dziecka w ramiona, bez względu na to jaką drogą przyszło ono na świat.

Oczywiście istnieją wyjątki, kiedy muszą być rozdzieleni  – chociażby zły stan zdrowia mamy lub dziecka. Całkiem inaczej wygląda też postępowanie z wcześniakiem. Ale praktycznie we wszystkich szpitalach po dobrze zakończonym porodzie matka pozostaje ze swoim dzieckiem. Cały czas.
Jeżeli nie ma przeciwwskazań przy cesarskim cięciu wykonuje się znieczulenie kanałowe. To taki zastrzyk w kręgosłup, który odcina czucie od pasa w dół. Kobieta jest przytomna w trakcie operacji, a jej powrót do pełnej sprawności jest dużo szybszy. Dzisiaj pionizuje się kobiety po cc już po 8 lub 12 godzinach.
Każda nowiutka mama dostaje swoje maleństwo na ręce już po pierwszych badaniach. Każda może spróbować, przy pomocy położnej, przystawić je do piersi. Każda ma szansę na kontakt skóra to skóry, który jest niezbędny do pojawienia się pokarmu.

Jak działa laktacja

Ok, wiesz już jakie są różnice w wykonywaniu cesarki kiedyś i dzisiaj. Wiesz już, że kiedyś nie wiele mam mogło od razu po cc przytulić swoje maleństwo. Teraz dowiesz się, dlaczego ma to takie znaczenie.

Organizm kobiety przygotowuje się do karmienia piersią dużo wcześniej niż przychodzi czas porodu. Już około 16-tego tygodnia ciąży zaczyna wzrastać poziom prolaktyny. Jest to hormon odpowiedzialny za rozpoczęcie produkcji mleka w pęcherzykach mlecznych.

Oczywiście największym sygnałem do rozpoczęcia laktacji jest poród. Ale nie chodzi tu wcale o rozwarcie szyjki macicy, czy przejście dziecka przez kanał rodny. Prawdziwym wyzwalaczem laktacji jest oddzielenie się łożyska, które następuje w każdym rodzaju porodu.

Rodząc naturalnie, kobieta wydala łożysko, które w kilka chwil po narodzinach oddziela się od ściany macicy.  Przy cesarce łożysko jest usuwane przez lekarzy przed zszyciem powłok brzusznych.

Kolejny element układanki to ponownie hormon, ale tym razem oksytocyna. Ta substancja jest zwana hormonem szczęścia lub miłości. Dlaczego? A no dlatego, że u każdego człowieka wydziela się w najszczęśliwszych momentach, także w trakcie całowania i przytulania. Natura wymyśliła to bardzo mądrze – karmienie piersią daje mamie uczucie szczęścia i przyjemności.

U kobiety po porodzie oksytocyna zaczyna się wydzielać trochę samoistnie, a trochę przy wspomaganiu dziecka. Taki świeżo urodzony szkrab ma niesamowitą potrzebę ssania i bliskości z mamą. Wszystko po to, żeby zapewnić sobie odpowiednią ilość pokarmu oraz oczywiście ukoić nerwy po wstrząsającym wydarzeniu jakim był poród.
Oksytocyna wydziela się intensywnie w kontakcie skóra do skóry z dzieckiem. Jej wyrzut następuje także w momencie przystawiania malucha do piersi. Po cesarskim cięciu można to odczuć dość boleśnie, ponieważ oksytocyna odpowiada także za obkurczanie się macicy po porodzie. Dlatego karmienie naturalne jest takie ważne również dla kobiety – wspomaga powrót macicy do stanu sprzed ciąży.

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Cesarka a początek laktacji

Ustalmy jedną rzecz – żadna kobieta tuż po porodzie nie ma piersi pełnych mleka. Nawet jeśli w trakcie ciąży zauważyła jego wypływ. W pierwszej dobie po urodzeniu dziecka gruczoły mleczne produkują minimalne ilości siary. To takie wstępne mleko, o wyjątkowo dużej zawartości tłuszczu i lekko żółtym zabarwieniu.

Prawdziwa produkcja mleka przychodzi wraz z nawałem mlecznym, który trudno przeoczyć. Po porodzie naturalnym ten moment następuje między 30-stą a 40-stą godziną. Kiedy pojawia się pokarm po cesarce? Najczęściej podobnie, czasami dobę później. Na początku drogi mlecznej każda kobieta (która nie miała komplikacji i czuje się dobrze, podobnie jak jej dziecko) ma równe szanse na powodzenie lub niepowodzenie z karmieniem.

Jak pobudzić laktację po cesarce

Po cesarce nie ma mowy o natychmiastowym przytuleniu dzidziusia. Ale w wielu szpitalach lekarze starają się przynajmniej na dwie minuty położyć noworodka przy policzku mamy. To taki drobiazg, a daje tak dużo obydwojgu!

Aby pobudzić laktację po cesarce:

  • Od razu po przewiezieniu na salę po porodową postaraj się o jak najwięcej kontaktu skóra do skóry z maluszkiem. Wystarczy odsłonięty dekolt, głaskanie, przytulanie do policzka.
  • Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi – samo będzie się tego domagało, tym bardziej jeśli nie wiele pokarmu otrzyma. Spróbuj zrezygnować ze smoczka w pierwszych dniach. Dla Twojej laktacji najlepiej będzie nie podawać smoczka w ogóle.
  • W pierwszej dobie życia noworodek może spać bardzo długo. Możesz w tym czasie użyć laktatora, aby wspomóc laktację. Stymuluj piersi po kilka minut, naprzemiennie.
  • Zadbaj także o siebie! Zaopatrz się w dobre wkładki laktacyjne, aby uchronić się przed zalaniem bielizny.
  • Jeżeli w wyniku komplikacji będziesz oddzielona od dziecka, postaraj się odciągać siarę jak najczęściej. Można ją podać maluchowi – to najcenniejsze mleko na świecie. A regularna stymulacja pomoże rozkręcić u Ciebie produkcję pokarmu.
  • Myśl pozytywnie i nie poddawaj się! Nastawienie jest bardzo ważne!
  • Pij dużo wody – to złota zasada na cały okres karmienia, bo mleko składa się głównie z wody. Jej niedobór w organizmie może skutkować mniejszą ilością pokarmu albo odwodnieniem mamy.
  • Poproś o pomoc kogoś bliskiego. Te trzy doby w szpitalu po cc są trudne i bolesne. Nie pozwól, aby te trudności przeszkodziły Ci w karmieniu piersią. Będzie wspaniale jeśli partner poda Ci dziecko do karmienia lub szklankę wody, żebyś nie musiała podnosić się z łóżka.

Poprawne przystawienie do piersi

Jest jeszcze jeden aspekt tego, jak poprawić laktację po cesarce. Dotyczy on sposobu w jaki przystawiasz dziecko do piersi. Tylko efektowne ssanie rozkręci produkcję mleka i zapewni dzidziusiowi solidne posiłki.

Oczywiście wiele zależy od dziecka. Niektóre po prostu mają trudności ze ssaniem piersi i potrzebują nieco więcej czasu i pomocy. Poprawnie przystawiony do piersi maluch ma szeroko otwartą buzię, a jego wargi są wywinięte na zewnątrz. W ustach dziecka znajduje się cały sutek i spora część jego otoczki.

Noworodek musi zassać pierś naprawdę głęboko, żeby móc się najeść. Nie zdziw się, że na początku możesz się to odczuwać dziwnie lub boleśnie. Jeżeli wszystko się uda to powinnaś usłyszeć charakterystyczny dźwięk przełykania.

Przy pierwszej próbie przystawienia do piersi asystuje położna, ponieważ po cesarce kobieta nie może się swobodnie poruszać. Noworodek ma bardzo silny odruch ssania i szukania sutka. Wystarczy pogładzić go po policzku a już otwiera buzię i odwraca głowę. Podobnie działa na niego zapach mleka.
Na początku najwięcej kobiet wybiera klasyczną pozycję do karmienia, siedząc lub pół leżąc. Wówczas dziecko leży na jednej z rąk, a jego głowa spoczywa w zgięciu łokcia. Musisz pamiętać, że główka zawsze znajduje się odrobinę wyżej niż reszta ciała.

Odpowiednia ilość pokarmu

Nawał mleczny bardzo często pokrywa się z wypisem matki z dzieckiem ze szpitala. Powrót do domu z noworodkiem to bardzo emocjonujące przeżycie. Pierwsza noc często mija na obserwowaniu swojego największego skarbu.

W kolejnych dniach mleka jest pod dostatkiem i dziecko zjada go coraz więcej. Skąd można wiedzieć, czy się najada? Dzidziusie z pełnym brzuszkiem smacznie śpią. Po za tym o odpowiedniej ilości pokarmu będą świadczyć często zmieniane pieluszki.

Także po wejściu laktacji na intensywny tryb można ją wspomagać. Przez kolejne tygodnie bardzo ważne będzie częste przystawianie dziecka do piersi. Warto karmić na zmianę z jednej i drugiej piersi, można zmieniać je także w trakcie jednej sesji karmienia.

Chociaż wiele doradców może twierdzić inaczej, to najgorsze co możesz zrobić dla swojego dziecka i dla swojej laktacji, to ustalić sztywne godziny karmienia. Noworodek nie rozumie, dlaczego ma czekać przysłowiowe dwie godziny do kolejnego posiłku. Jest głodny, albo potrzebuje ukojenia natychmiast. A Twoje piersi potrzebują dostroić się do jego rytmu jedzenia. Karmienie na żądanie to gwarancja dopasowania laktacji do potrzeb dziecka.

Czy warto używać laktatora między karmieniami? Na pewno wtedy, gdy Twoje piersi są przepełnione, a dzidziuś śpi w najlepsze. Ale zbyt częste odciąganie pokarmu między karmieniami może sprawić, że będziesz produkować za dużo mleka. Piersi będą ciągle obrzmiałe i obolałe, lepiej tego uniknąć.

Zdrowa dieta, ale bez zbędnych wyrzeczeń

W całym okresie karmienia piersią bardzo ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Twój organizm skupia się teraz na wyżywieniu potomstwa. Wszystkie najważniejsze składniki trafiają najpierw do mleka. Nie możesz sobie pozwolić na niedobory w diecie, bo mogą Ci zaszkodzić.

Matka natura zaprogramowała nas tak doskonale, że nawet przy deficycie kalorycznym możemy nadal karmić piersią. Nie oznacza to, że początek laktacji to dobry moment na odchudzanie. Połóg to czas na regenerację, nie przejmuj się swoją wagą po ciąży! Każda kobieta dochodzi do siebie w swoim tempie, a duża częste i długie karmienie sprzyja utracie wagi.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz przestrzegać żadnej diety. Zastrzeżenia co do posiłków spożywanych przez matki karmiące to relikt przeszłości. Dotyczy to m.in. intensywnych smaków i przypraw – Twoje mleko nigdy nie będzie miało smaku czosnku czy curry.

Podobnie jest z potrawami, które powodują wzdęcia. Kapusta, groch, fasolka – są bardzo zdrowe i możesz je jeść, kiedy tylko masz na nie ochotę. Gazy powstają w jelitach w procesie fermentacji. Mleko produkowane jest z krwi obwodowej, do której nie trafi nic, co mogło by spowodować kolkę u niemowlęcia.

Jak pobudzić laktację po cesarce

Czy udało mi się odpowiedzieć wyczerpująco na pytanie jak pobudzić laktację po cesarce? Mam nadzieję, że tak. Opierałam się na fachowej literaturze, ale także na własnym doświadczeniu.

Bardzo dużo mądrych i ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://www.hafija.pl. Nie każda ciąża kończy się tak, jak chce tego przyszła mama. Nieplanowana cesarka bywa dużym szokiem i wywołuje obawy o karmienie piersią. Odpowiednie podejście, częste przystawianie do piersi i przytulanie, sprawiają, że każda mama może jest w stanie karmić naturalnie. Zdrowa dieta i duża ilość wody pomagają w utrzymaniu odpowiedniej ilości pokarmu. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Laktacja po cesarce
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online