Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu i jest nam niezbędna do życia oraz prawidłowego funkcjonowania, dlatego często jako rodzice zadajemy sobie pytanie jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza?
Na rynku mamy szeroki wybór wód, które możemy podać naszemu dziecku. Jednak oprócz wątpliwości dotyczących wyboru samej wody, wielu rodziców zastanawia się kiedy i w jakich ilościach ją podawać?
Ponieważ woda wpływa na pracę naszego mózgu, reguluje zachodzące w organizmie procesy oraz wpływa na termoregulację, nie bez znaczenia jest jaką wodę podawać niemowlakowi. Wielokrotnie rodzice z powodu zbyt dużego wyboru i niewiedzy stresują się, że zaszkodzą swojemu dziecku. Niepotrzebnie, ponieważ problem związanym z wyborem wody dla naszych pociech jest łatwy do rozwiązania.
Poniższy artykuł pomoże nam nie tylko zdecydować co podać do picia dla dziecka, ale również kiedy i w jakich ilościach. Zapoznamy się również z faktami dotyczącymi wpływu poszczególnych wód na organizm niemowlaka oraz dowiemy się ile wody potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania.
Co do picia dla dziecka
Duży wybór napojów dla niemowląt może nieco przytłoczyć szczególnie młodych rodziców. Często zastanawiamy się co powinniśmy podawać do picia dla naszych dzieci, aby zapewnić im odpowiednie nawodnienie. W sprzedaży pojawiają się nie tylko zwykle wody, ale również soki, herbatki czy kompoty. Warto przyzwyczajać dzieci już od samego początku do sięgania po wodę.
Mimo witamin zawartych w sokach przecierowych, wszystkie tego typu napoje zawierają ogromną ilość cukru, który prowadzi między innymi do rozwoju próchnicy oraz cukrzycy. Spożywanie tego typu napojów słodzonych w dużych ilościach może się również skończyć problemami z otyłością. Dlatego tak ważne jest, aby podawać dzieciom zwykłą wodę, która oprócz składników mineralnych nie zawiera zbędnych kalorii i szkodliwego cukru.
Woda pod lupą
Woda jest bardzo ważnym składnikiem, który zaspokaja nasze pragnienie, będąc równocześnie źródłem cennych składników. Dostępne na rynku wody różnią się nie tylko kształtem butelki, kolorem oraz nazwą, ale przede wszystkim zawartością. Dla naszego dziecka możemy wybrać wodę źródlaną, mineralną oraz domową- po przegotowaniu. Wiemy już, że jej picie jest bardzo ważne, ale co dokładnie zawierają poszczególne wody?
Wodę mineralną w zależności od procentowej zawartości składników mineralnych możemy podzielić na kilka kategorii:
-
nisko zmineralizowaną, która zawiera poniżej 500 mg składników mineralnych na litr
-
średnio zmineralizowaną, która zawiera od 500 mg do 1500 mg składników mineralnych na litr
-
wysoko zmineralizowaną, która zawiera powyżej 1500 mg składników mineralnych na litr
Najważniejsze minerały zawarte w tej wodzie to przede wszystkim magnez i wapń. Na każdej z etykiet wody mineralnej mamy informację odnośnie ilości oraz rodzaju zawartych w niej minerałów. Woda mineralna dla niemowląt powinna mieć niską zawartość minerałów oraz sodu ze względu na ryzyko obciążenia nerek malucha.
Woda źródlana wyróżnia się niższym stopniem mineralizacji, ponieważ zawartość minerałów wynosi jedynie od 150 do 500 mg na litr. Dodatkowo różni się od zwykłej, domowej, przegotowanej wody czystością chemiczną i biologiczną. Jednym słowem znajduje się w niej mniej zanieczyszczeń oraz bakterii niż w tak zwanej kranówce.
Jaką wodę wybrać dla niemowlaka?
Wydawałoby się, że najlepszym wyborem dla naszego dziecka będzie woda, która zawiera najwyższą zawartość minerałów i innych dobroczynnych składników. Jednak woda wysoko oraz średnio zmineralizowana może zbytnio obciążać nerki naszego malucha. Dodatkowo tego typu woda zawiera zazwyczaj dużą ilość sodu. Dlatego nie jest ona zalecana dzieciom poniżej roku życia.
Zatem jaki wybór będzie najlepszy? Jeśli w naszym mieście woda pitna nie jest twarda i zanieczyszczona możemy po przegotowaniu, z powodzeniem podawać ją naszemu niemowlęciu. Jeśli jednak jej skład nie budzi naszego zaufania lepsza będzie woda butelkowana.
Zdecydowanie najkorzystniejsza dla niemowląt będzie woda źródlana
lub nisko zmineralizowana
Woda, którą podajemy naszemu maluchowi musi być również niegazowana.
Na sklepowych półkach możemy spotkać kilkanaście a nawet kilkadziesiąt różnych rodzajów wód źródlanych i mineralnych. W związku z tym wiele rodziców ma dylemat, którą z nich podać dziecku. Rozwiązanie jest proste- wystarczy czytać etykiety. Jeśli chodzi o wody źródlane nie ma tutaj dużej różnicy po jaką butelkę sięgniemy. Skład większości z nich jest podobny.
Natomiast jaka woda mineralna będzie najlepsza dla dziecka? Taka, w której zawartość minerałów jest niższa niż 500 mg na litr oraz zawierająca nie więcej niż 20 mg sodu na litr.
Specjaliści i lekarze zalecają, aby unikać wód smakowych, które zawierają dużą zawartość cukru. Jeśli nasz maluch nie da się namówić na zwykłą wodę, spróbujmy jako alternatywy podać mu wodę ze świeżymi owocami, na przykład plasterkiem pomarańczy lub cytryny.
Ile wody powinno pić dziecko?
Według zaleceń żywieniowych dzieci każdego dnia powinny wypijać około 100 ml na każdy z pierwszych 10 kilogramów masy swojego ciała, 50 ml na każdy z kolejnych 10 kilogramów oraz 20 ml na każdy kilogram powyżej 20.
Przykładowo sześciomiesięczny niemowlak ważący 7 kg powinien przyjąć około 700 ml płynów dziennie. Starsze dzieci w wieku na przykład 6 lat, ważące 25 kg powinny wypijać około 1,5 litra wody.
Należy pamiętać, że woda zawarta jest również w podawanym dzieciom mleku, zupach, owocach czy sokach. To ile wody powinno pić dziecko zależy również od indywidualnych potrzeb, zdarza się, że niektóre dzieci mają większe lub nieco mniejsze pragnienie.
Dobre nawyki
To jaki napój dla naszego niemowlęcia wybierzemy zależy w głównej mierze od rodziców i upodobań oraz przyzwyczajeń dzieci. Warto już od pierwszych miesięcy życia zachęcać nasze pociechy do picia wody zamiast kolorowych napojów i soków, które są kaloryczne i posiadają dużą ilość szkodliwego cukru. Wcześnie wprowadzone dobre nawyki żywieniowe zaprocentują w dobrym samopoczuciu i zdrowiu dziecka.
Wybierając wodę dla niemowlęcia przede wszystkim czytajmy etykiety i wybierajmy wodę:
-
niegazowaną
-
źródlaną lub nisko zmineralizowaną
-
niskosodową
-
-atestowaną i zalecaną na przykład przez Instytut Matki i Dziecka
Jeśli macie pytania lub wątpliwości na jaką wodę się zdecydować lub jak często i ile podawać jej dzieciom zostawcie komentarz pod artykułem.